admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Proszę wyjaśnić, czy napowietrzna sieć telekomunikacyjna jest budowlą, jakie parametry muszą być spełnione przy jej usytuowaniu wzdłuż pasów drogowych poza obszarem zabudowanym i czy uzgodnienie usytuowania takiej sieci w ZUDP jest konieczne.

 

Proszę wyjaśnić, czy napowietrzna sieć telekomunikacyjna jest budowla?

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane

Art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego stanowi, iż budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty,  techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.

Log in to comment

zieba_88 Avatar
zieba_88 odpowiedział w temacie: #14283 2021/03/18 20:06
Rozporządzenie w sprawie geodezyjnej ewidencji uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej został uchylony w 2014 roku ...
Ernest93 Avatar
Ernest93 odpowiedział w temacie: #14761 2021/05/17 22:25
Art. 28b. 1. Sytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu na obszarach
miast oraz w pasach drogowych na terenie istniejącej lub projektowanej zwartej
zabudowy obszarów wiejskich koordynuje się na naradach koordynacyjnych
organizowanych przez starostę.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do:
1) przyłączy;
2) sieci uzbrojenia terenu sytuowanych wyłącznie w granicach działki budowlanej
PRAWO GiK 1989

W pytaniu mamy o sieci wzdluz pasu drogoweo POZA OBSZAREM ZABUDOWANYM a w ustawie mamy o siec wzduz pasu drogowego o projektowanej badz istniejacej ZWARTEK ZABUDOWIE

Wiec warunek nie jest spełniony a zatem usytuowanie takiej sieci nie trzeba uzgadniac moim zdaniem
Sebastian96 Avatar
Sebastian96 odpowiedział w temacie: #15073 2021/06/16 18:47
Myślę, że można też dodać art.7 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26.10.2005r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie, które mówi o minimalnych odległościach linii kablowej od powierzchni ziemi poza pasem drogowym.
Marcin_JJ Avatar
Marcin_JJ odpowiedział w temacie: #15611 2021/09/09 20:29
W myśl przepisów budowlanych gdzie jako budowle należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, takim jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne (...) sieci uzbrojenia terenu (...). 
Parametry jaki powinna spełnić taka budowla (umieszczona przy drogach poza terenami zabudowanymi) to odległość usytuowania od zewnętrznej krawędzi jezdni, która wynosi co najmniej: Lp.Rodzaj drogiW terenie zabudowyPoza terenem zabudowy1Autostrada30m50m2 Droga  ekspresowa20m40m3 Droga  ogólnodostępna:
  • krajowa
  • wojewódzka, powiatowa
  • gminna
 10m8m6m 25m20m15m Lokalizacja takiej sieci, nad gruntem nie powinna wynosić mniej niż: 
1) 3,5 m — dla linii kablowych nadziemnych biegnących wzdłuż ulic i dróg publicznych, w miejscach niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego;
2) 4 m — dla linii kablowych nadziemnych biegnących przez pola, przy zjazdach na pola uprawne oraz nad wjazdami do zabudowań gospodarczych;
3) 3 m — dla linii kablowych nadziemnych biegnących poza miastami i miejscowościami o zwartej zabudowie oraz w miejscach niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego;
4) 4,5 m — dla linii kablowych nadziemnych w miejscach dostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego.

Nie jest konieczne koordynowanie takiej sieci na naradzie, ponieważ powyższa sieć nie występuje na obszarach miast oraz w pasach drogowych na terenie istniejącej lub projektowanej zwartej zabudowy obszarów wiejskich.

Podstawa prawna: Prawo budowlane, Prawo GiK, Rozporządzenie o drogach, Rozporządzenie w sprawie (...) telekomunikacyjne obiekty budowlane.

Wydaje mi się, że nie ma szans na pojawienie się tego pytania lub czegoś podobnego. Zakładając na każdy pytanie otwarte 20 minut, to nawet wiedząc gdzie szukać musimy odszukać zapisy w dwóch ustawach i dwóch rozporządzeniach. Do tego nie jestem pewien czy taki rodzaj sieci nie podchodzi już pod obiekt liniowy jako linia kablowa.
BAMBIT Avatar
BAMBIT odpowiedział w temacie: #21427 2023/10/11 10:39
Jest zmiana rozporządzenia telekomunikacyjnego i par.6 o odległościach.
Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 26 maja 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie

§ 6. Odległość telekomunikacyjnej linii kablowej nadziemnej od powierzchni terenu nie może być mniejsza niż:
1) 3 m – dla telekomunikacyjnych linii kablowych nadziemnych biegnących poza miastami i miejscowościami o zwartej
zabudowie oraz w miejscach niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego;
2) 3,5 m – dla telekomunikacyjnych linii kablowych nadziemnych biegnących wzdłuż dróg publicznych, w miejscach
niedostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego;
3) 4 m – dla telekomunikacyjnych linii kablowych nadziemnych biegnących przez pola, przy zjazdach na pola uprawne
oraz nad wjazdami do zabudowań gospodarczych;
4) 4,7 m – dla telekomunikacyjnych linii kablowych nadziemnych usytuowanych w drogach wewnętrznych oraz w innych
miejscach dostępnych dla pojazdów i ciężkiego sprzętu rolniczego a także przy zjazdach z dróg publicznych;
5) określona w przepisach techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych – dla telekomunikacyjnych linii ka-
blowych nadziemnych usytuowanych w pasach drogowych dróg publicznyc
Frelo Avatar
Frelo odpowiedział w temacie: #21436 2023/10/14 18:05
Uchylony dnia: 2023-06-01
Dz.U. uchylający akt: 2022.0.2240
Frelo Avatar
Frelo odpowiedział w temacie: #21437 2023/10/14 18:11

Nie jest konieczne koordynowanie takiej sieci na naradzie, ponieważ powyższa sieć nie występuje na obszarach miast oraz w pasach drogowych na terenie istniejącej lub projektowanej zwartej zabudowy obszarów wiejskich.

i

A jak taka sieć budowana jest w mieście to juz wymaga uzgodnienia? Mieszkam w mieście powiatowym i nie uzgadniaja tu telekomunikacyjnych obiektów bez względu na to czy jest to linia napowietrzna czy podziemna. Przypomnicie mi prosze który akt prawny opisuje ZUD? 
PrzemekT Avatar
PrzemekT odpowiedział w temacie: #21441 2023/10/16 10:24
Z tego co kojarzę to uzgodnienie sieci telekomunikacyjnej zależy od tego czy inwestor tego wymaga czy nie od projektanta. Jeśli nie to projektanci powołują się na ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych i nie muszą tego dawać na naradę nawet na obszarach miast i zwartej zabudowy obszarów wiejskich.