admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

233
egzaminów w bazie
Zakres 1
444
wszystkich pytań opisowych
Zakres 1
338
opracowanych pytań opisowych
Zakres 1

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Proszę wskazać przepisy prawne i zawarte w nich zasady regulujące prawa osób wykonujących terenowe prace geodezyjne? Czy uniemożliwienie wykonania pomiarów geodezyjnych przez właściciela nieruchomości jest możliwe? Jeżeli nie to z jakich przepisów prawnych to wynika? Jakie prawa obowiązują wykonawców terenowych prac geodezyjnych na terenach zamkniętych, gdy niezbędny jest dostęp do informacji niejawnych?

Podobna treść pytania: Proszę opisać jakie prawa mają osoby wykonujące prace geodezyjne i kartograficzne? Kto może wykonywać prace geodezyjne na terenach zamkniętych, związane z dostępem do informacji niejawnych ? Czy właściciel nieruchomości może nie zgodzić się na wykonywanie w/w prac na swoim terenie?

Podobna treść pytania:  Kto może wykonywać terenowe prace geodezyjne i jakie uprawnienia posiadają osoby wykonujące te prace. Czy właściciel nieruchomości może nie zgodzić się na wykonywanie w/w prac na swoim terenie? Jakie wymogi musi spełniać osoba wykonująca prace geodezyjne na terenach zamkniętych.

 

Osoby wykonujące prace geodezyjne i kartograficzne mają prawo (Art. 13.1 pgik):

  1. wstępu na grunt i do obiektów budowlanych oraz dokonywania niezbędnych czynności związanych z wykonywanymi pracami;
  2. dokonywania przecinek drzew i krzewów, niezbędnych do wykonania prac geodezyjnych;
  3. nieodpłatnego umieszczania na gruntach i obiektach budowlanych znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz urządzeń zabezpieczających te znaki;
  4. umieszczania na gruntach i obiektach budowlanych budowli triangulacyjnych.

Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.

Log in to comment

ivan500 Avatar
ivan500 odpowiedział w temacie: #2597 2016/05/12 15:58
w odpowiedzi nie ma nic o ochronie informacji niejawnych. Może należałoby dodać coś z art 10 np ust 2,3,4
Gucio Avatar
Gucio odpowiedział w temacie: #2694 2016/05/30 18:41
Ja bym chyba dołożył Art 8
JolHad Avatar
JolHad odpowiedział w temacie: #2705 2016/05/31 22:48
par.4.1
Nadzór nad pracami geodezyjnymi i kartograficznymi na terenach zamkniętych polega na ocenie:
6)przestrzegania przy wykonywaniu prac geodezyjnych i kartograficznych przepisów o ochronie informacji niejawnych
(rozporz. w sprawie nadzoru nad pracami geod.-kart. na terenach zamknietych)

Co myślicie?
Łoś Avatar
Łoś odpowiedział w temacie: #2944 2016/07/23 11:47
Ja bym tu dodał całość rozporządzenia czyli 3 paragrafy (2,3,4):
Rozporządzenie MAiC w sprawie rodzajów materiałów geodezyjnych i kartograficznych, które podlegają ochronie zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych z dn. 22 grudnia 2011r.
§ 2
Przepisy rozporządzenia stosuje się do materiałów geodezyjnych i kartograficznych utrwalonych w dowolnej postaci i formie, w tym na informatycznym nośniku danych, zawierających informacje o obiektach położonych na terenach zamkniętych, jeżeli informacjom o tych obiektach nadano klauzulę tajności.
§ 3
Rodzajami materiałów, o których mowa w § 1, są:
1) zobrazowania o geometrycznej zdolności rozdzielczej (terenowej odległości próbkowania) 0,5 m lub wyższej, wykonane w dowolnym zakresie promieniowania elektromagnetycznego;
2) materiały powstałe w wyniku skaningu laserowego, jeżeli gęstość punktów zarejestrowanych przez urządzenie skanujące ma wartość 8 punktów na metr kwadratowy lub większą, badaną w obszarze próbkowania 10 m x 10 m;
3) materiały zawierające rysunek, obraz lub rezultaty pomiarów pozwalające na określenie współrzędnych z dokładnością właściwą dla map w skali 1:5000 lub większą;
4) materiały oraz bazy danych, zawierające informację opisową lub w postaci znaku graficznego o przeznaczeniu obiektów położonych na terenach zamkniętych, jeżeli informacjom o tych obiektach nadano klauzulę tajności.
§ 4
Przepisów § 3 pkt 1 i 2 nie stosuje się do materiałów geodezyjnych i kartograficznych dotyczących:
1) urządzeń służących do nawigacji morskiej i lotniczej oraz przeszkód lotniczych i danych o terenie, które służba informacji lotniczej jest zobowiązana do publikowania na podstawie umów międzynarodowych;
2) obiektów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie ogólnodostępnych, naziemnych i wodnych ciągów komunikacyjnych.
Gucio Avatar
Gucio odpowiedział w temacie: #2947 2016/07/23 15:47
Ja bym mial wątpliwości co do tego
To rozporządzenie mówi o rodzajach materiałów ktore podlegają ochronie zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych a nie o prawach wykonawcy.
Łoś Avatar
Łoś odpowiedział w temacie: #2955 2016/07/25 19:30
Chodziło mi o odpowiedź na tą część pytania odnośnie "jak to jest na terenach zamkniętych z ochroną informacji niejawnych"
marcinn Avatar
marcinn odpowiedział w temacie: #3408 2016/12/08 12:39
Wyrzuciłbym to co było napisane z Prawa Budowlanego, bo to dotyczy inwestora, a nie geodety.

Odnośnie czy właściciel terenu może nam zabronić pomiaru to dorzuciłbym jeszcze, że właściciel terenu nie może nam zabronić wykonywania pomiarów (ponieważ robimy to na zlecenie lub za zgodą właściwych ministrów lub kierowników urzędów centralnych, a nie właścicieli)

jak to jest na terenach zamkniętych z ochroną informacji niejawnych?
Tutaj wrzuciłbym par. 2-4 rozp. w sprawie mat g-k które podlegają ochronie zgodnie z przep. o ochr. info. niejawnych
MarJan Avatar
MarJan odpowiedział w temacie: #3410 2016/12/08 14:25
Czy myślicie że można tu przytoczyć Art.21.1 , Art.34 ustawy o ochronie nformacji niejawnych :blink:
Czy wykonując pomiar na terenach zamknietych musimy odbyć szkolenie w zakresie informacji niejawnych
GeoPryzmat Avatar
GeoPryzmat odpowiedział w temacie: #3412 2016/12/08 15:44
Jeżeli nie odbędziesz szkolenia, nie będziesz miał dostępu do materiałów do pomiaru.
marcinn Avatar
marcinn odpowiedział w temacie: #3689 2017/01/25 18:12
Prawidłowa treść tego pytania:

Jakie prawa posiadają osoby wykonujące terenowe prace geodezyjne
z uwzględnieniem prac na terenach zamkniętych z dostępem do informacji
niejawnych ? Czy właściciel nieruchomości może nie zgodzić się na wykonywanie
w/w prac na swoim terenie ?

Przeczytałem ustawę o ochr. inf. niejawnych, rozporządzenia w sprawie nadzoru i materiałów podlegających ochronie i szczerze powiedziawszy to nawet nie do końca rozumie pytanie. Czy mamy tu napisać jakie prawa ma geodeta podczas prac terenowych+ prawa na terenach zamkniętych czy tylko przy pomiarach na terenach zamkniętych?
Jeżeli chodzi o ust. o ochronie to art. 21.1 mówi o osobach które chcą pracować na stanowiskach lub zlecających pracę (a nie wykonawców). W dodatku tyczy się to klauzuli tylko "poufne". Odnośnie przedsiębiorców to jest art. 54.
Ale mi się tu wydaje, że chodzi o prawa z ust. PGiK, bo nigdzie nie ma zdefiniowanych praw na terenach zamkniętych, a w szczególności w odniesieniu do informacji niejawnych. Czyli generalnie chyba art. 13 i 14 PGiK
Piotr140912 Avatar
Piotr140912 odpowiedział w temacie: #4519 2017/04/02 21:27
Uważam, ze nalezy dodac art 21 ust.1 i ust. 4 ustawy o ochronie informacji niejawnych. Nikt nie moze byc dopuszczony do informacji niejawnych (poufnych,tajnych i scisile tajnych) jesli nie posiada poswiadczenia bezpieczenstwa oraz szkolenia. Natomiast do informacji niejawnych o klauzuli "zastrzezone" jesli nie ma pisemnego upowaznienia od kierownika jedntostki organizcyjnej oraz szkolenia z zakresu ochrony informacji niejawnych
Tusia884 Avatar
Tusia884 odpowiedział w temacie: #5257 2017/07/25 19:49
PB art. 47.1 nie jest chybiony bo przecież pracami przygotowawczymi jest np. wytyczenie obiektów budowlanych...a może zaistnieć przy tej pracy konieczność wejścia na sąsiednią nieruchomość zwłaszcza przy tyczeniu budynkówh tzw "w granicy".
lokkk Avatar
lokkk odpowiedział w temacie: #6064 2018/01/19 23:34
P.GiK art10 ust2 Materiały geodezyjne lub kartograficzne o których mowa w rozp. w sprawie rodzajów materiałów gik które podlegają ochronie zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych mogą wykonywać wyłącznie podmioty posiadające odpowiednią zdolność do ochrony informacji niejawnych. w rozumieniu ustawy o ochronie inf, niejawnych.
I tam jest cały opis od art.54 do 71 ale 54 jest chyba najważniejszy
mateo-17 Avatar
mateo-17 odpowiedział w temacie: #7016 2018/04/14 12:55
odświeżam temat dla usystematyzowania wiedzy:
Prawa osób wykonujących terenowe prace geodezyjne:
(PGiK) Art. 13. 1. Prawa osób wykonujących prace geodezyjne mają prawo do:
1) wstępu na grunt i do obiektów budowlanych oraz dokonywania niezbędnych czynności związanych z wykonywanymi pracami;
2) dokonywanie przecinek drzew i krzewów, niezbędnych do wykonania prac geodezyjnych;
3) nieodpłatnego umieszczania na gruntach i obiektach budowlanych znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz urządzeń zabezpieczających te znaki; 4) umieszczania na gruntach i obiektach budowlanych budowli triangulacyjnych.
Art. 13.2. Uprawnienia o których mowa powyżej nie naruszają:
1) przepisów o ochronnie zabytków i opiece nad zabytkami, o ochronie środowiska, o lasach i o drogach publicznych;
2) przywilejów i immunitetów przysługujących obcym przedstawicielom dyplomatycznych, misjom specjalnym i urzędom konsularnym, a także członkom ich personelu oraz innym osobom korzystającym z przywilejów i immunitetów na podstawie ustaw, umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych.

Prawa osób wykonujących terenowe prace geodezyjne z uwzględnieniem terenów zamkniętych z dostępem do informacji niejawnych:
(PGiK) Art. 13.3. Na terenach zamkniętych prace geodezyjne mogą być wykonywane tylko przez wykonawców działających na zlecenie lub za zgodą organów, które wydały decyzję o zamknięciu terenu.
Materiały geodezyjne mogą wykonywać wyłącznie podmioty posiadające odpowiednią zdolność do ochrony informacji niejawnych w rozumieniu ustawy o ochronie informacji niejawnych. Należ odbyć szkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych, uzyskać poświadczenie bezpieczeństwa (dla klauzuli poufne) albo mieć pisemne upoważnienie od kierownika jednostki organizacyjnej jeżeli nie posiada ona poświadczenia bezpieczeństwa oraz odbyć szkolenie (klauzula zastrzeżone) ustawa o ochronie informacji niejawnych art. 21 ust. 1 oraz ust. 4 ewentualnie przeprowadzenie postępowania sprawdzającego
Co tu jeszcze można dodać?

Czy właściciel nieruchomości może nie zgodzić się na wykonywanie w/w prac na swoim terenie?
(PGiK) art. 14 Właściciel lub inna osoba władająca nieruchomością są obowiązani umożliwić podmiotom (art. 11 - wykonawcą prac geodezyjnych - przedsiębiorcy, jednostce organizacyjnej) wykonanie prac geodezyjnych i kartograficznych określonych w art. 13.1.
Kto wbrew przepisom art. 13 ust. 1 pkt 1 utrudnia lub uniemożliwia osobie wykonujące prace geodezyjne i kartograficzne wejście na grunt lub do obiektu budowlanego i dokonanie niezbędnych czynności związanych z wykonywaną pracą - podlega karze grzywny.
Zatem czy właściciel może nie zgodzić się na wejście na jego teren? Nie wiem jak to interpretować.
Na terenach zamkniętych sprawa jest prosta, mam zgodę lub działa na zlecenie organów które wydały decyzję o zamknięciu terenu to wchodzę, nie mam to nie mogę wejść.
Na normalnym terenie właściciel może się nie zgodzić. W zasadzie to nawet jakiś czas temu miałem taką sytuację że chciałem wejść na teren zakładu, a właściciel nie zgodził się. Pouczyłem go, powiedział żeby przyszedł z wydrukowaną ustawą PGiK i z policją i wtedy będziemy rozmawiać. Następnego dnia wróciłem z policją, i wszedłem na teren, kary na niego nikt nie nałożył, został tylko ponownie pouczony przez policję.
podrygi Avatar
podrygi odpowiedział w temacie: #8715 2019/01/08 16:56
prowadzenie prac związanych z dostępem do informacji niejawnych powinno być poprzedzone postępowaniem sprawdzającym (zwykłym lub poszerzonym) i uzyskaniem odpowiedniego poświadczenia bezpieczeństwa art 25 - 29 "ust. o ochronie inf...."
robiłem kiedyś aktualizację map wojskowych i byłem obiektem takiego postępowania prowadzonego przez SKW
lugosia86 Avatar
lugosia86 odpowiedział w temacie: #8745 2019/01/09 19:44
dodałabym z PGiK Art. 10.2 Materiały geodezyjne lub kartograficzne, które podlegają ochronie zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych mogą wykonywać wyłącznie podmioty posiadające odpowiednią zdolność do ochrony informacji niejawnych.
ewentualnie jeszcze ustęp 4.
Prace geod. mogą być wykonywane tylko przez wykonawców działających na zlecenie organów, które wydały decyzję o zamknięciu terenu lub za ich zgodą (Art. 13.3).AZ
Na pierwsze pytanie w tym zagadnieniu jest odpowiedź w art. 13.1

Co do ustawy o ochronie inf. niejawnych dopisałabym art. 21.1 że wykonywać prace z dostępem do informacji niejawnych o klauzuli poufne lub wyższe mogą wykonywać osoby po uzyskaniu poświadczenia bezpieczeństwa i odbyciu szkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych. W przypadku pracy z danymi o klauzuli zastrzeżone jest to możliwe po pisemnym upoważnieniu przez kierownika jednostki organizacyjnej, jeżeli nie posiada się poświadczenia bezpieczeństwa, a także po odbyciu szkolenia.
Wydaje mi się, że właściciel tych terenów może nie dopuścić do wykonania prac geod. jeśli wg Art. 28 postępowanie sprawdzające kończy się odmową poświadczenia bezpieczeństwa lub umorzeniem albo ogólniej niespełnieniu warunków art. 21
podrygi Avatar
podrygi odpowiedział w temacie: #8754 2019/01/10 10:07
jaką klauzulę tajności mają materiały geodezyjne wymienione w rozporządzeniu MAIC coś mi sie obiło że "zastrzeżone" ale mogę odnaleźć podstawy prawnej
Carmen1989 Avatar
Carmen1989 odpowiedział w temacie: #9878 2019/04/08 17:16
"16.3. Wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych na terenach zamkniętych.
Na terenach zamkniętych prace mogą być wykonywane wyłącznie przez wykonawców działających na zlecenie organów, które wydały decyzję o zamknięciu terenu lub za ich zgodą (art. 13 ust. 3 UPGiK). Przepis ten obejmuje wszystkie tereny zamknięte, niezależnie od tego, czy zawierają one obiekty, o których informacjom nadano klauzule tajności, czy nie. W przypadku realizacji prac na terenach zamkniętych zawierających takie obiekty (tj. prac wiążących się z dostępem do informacji niejawnych), podmiot ubiegający się o ich wykonywanie oprócz stosownych uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii winien równocześnie legitymować się odpowiednim świadectwem bezpieczeństwa przemysłowego, o którym mowa w przepisach art. 54 i 55 UOIN."
Jest to skopiowane ze strony www.gugik.gov.pl.