admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

233
egzaminów w bazie
Zakres 1
444
wszystkich pytań opisowych
Zakres 1
338
opracowanych pytań opisowych
Zakres 1

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Przedsiębiorstwo Geodezyjne otrzymało zlecenie na wykonanie wytyczenia domu mieszkalnego na terenie rolnym, przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo jednorodzinne. Pierwotnie były to grunty orne V klasy gleboznawczej. Czy praca geodezyjna podlega zgłoszeniu do właściwego organu i następnie przekazaniu danych i dokumentów (jakich i czego dotyczących) do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego?

 

Tak, praca geodezyjna polegająca na tyczeniu budynku podlega zgłoszeniu do właściwego organu służby geodezyjnej i kartograficznej.

Wykonawca prac geodezyjnych lub prac kartograficznych zgłasza prace geodezyjne lub prace kartograficzne przed ich rozpoczęciem (Art. 12.1 pgik):

3) właściwym miejscowo starostom, jeżeli celem lub zakładanym wynikiem tych prac jest:

d) wytyczenie budynku lub sieci uzbrojenia terenu.

Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.

Log in to comment

AniAni Avatar
AniAni odpowiedział w temacie: #2168 2016/03/16 17:42
Czy na egzaminie można napisać: "o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 1, 4, 5, 9 oraz 11" ,czy należy podać treść tych artykułów ?
adzik7 Avatar
adzik7 odpowiedział w temacie: #2716 2016/06/07 15:45
czy w tym pytaniu pisać o sporządzeniu arkusza danych ewidencyjnych dla budynku w budowie?
co myślicie?
jkbsrwk Avatar
jkbsrwk odpowiedział w temacie: #2717 2016/06/07 17:26
Moim zdaniem absolutnie nie, bo nie ma żadnego budynku. Co do dokumentów "ewidencyjnych"- Zmiana użytku na Bp, szkic aktualizacji użytków i WZDE :)
Łoś Avatar
Łoś odpowiedział w temacie: #2995 2016/08/02 21:43
Czy ktoś wie jaka jest podstawa prawna do zmiany użytku gruntowego na "Bp" po wykonaniu tyczenia? Bo jak wszyscy moi koledzy słyszałem, że tak należy robić, ale szukam podstawy prawnej i nie mogę znaleźć.
zmooda Avatar
zmooda odpowiedział w temacie: #3002 2016/08/03 09:48
Wprost nie jest nigdzie powiedziane, że podczas tyczenia budynku należy zmienić użytek,

W prawie budowlanym znajdziemy zapis mówiący o tym, że z chwila tyczenia następuje rozpoczęcie budowy:

Art. 41. 1. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.
2. Pracami przygotowawczymi są:
1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
2) wykonanie niwelacji terenu;
3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.


W rozporządzeniu w sprawie ewidencji znajdziemy natomiast, że gruntom w trakcie zabudowy nadaje się użytek Bp.
jkbsrwk Avatar
jkbsrwk odpowiedział w temacie: #3004 2016/08/03 12:11
Moim zdaniem wystarczająca podstawa prawna to definicja Bp z rozporządzenia ws EGiB.
marcinn Avatar
marcinn odpowiedział w temacie: #3575 2017/01/11 16:54
Ja bym zaczął od tego czy jest pozwolenia na budowę albo obowiązek tyczenia(art. 43.1 oraz 43.2 PB). To, że mamy zlecenie na tyczenie to jeszcze nic nie znaczy. A odnośnie gruntów Bp to tak jak kolega napisał- sama definicja mówi, że są to tereny na których została rozpoczęta budowa. Więc należałoby taki użytek ustalić składając operat.
Aniak Avatar
Aniak odpowiedział w temacie: #4393 2017/03/13 21:41
Idąc tym tropem ze na podstawie stwierdzenia w Prawie budowlanym : Art. 41. 1. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.
2. Pracami przygotowawczymi są:
1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
2) wykonanie niwelacji terenu;
3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy."

wyznaczamy użytek Bp tak samo powinniśmy sporządzić wykaz zmian danych ewidencyjnych dla budynku i wprowadzić dla niego status "2-w budowie" na podstawie par.63.1 pkt.2
kamil.oblo Avatar
kamil.oblo odpowiedział w temacie: #5111 2017/06/29 14:26
Tak naprawdę budynek (objęty pozwoleniem na budowę) powinien już figurować w egib, Z URZĘDU, na podstawie dokumentacji posiadanej przez organ admin. arch-bud. Jego położenie w egib może być określone centroidem.
Ogólne, nie wiem czy kwestia do rozstrzygnięta na forum, bo zajmują się tym sądy administracyjne...
daro1984 Avatar
daro1984 odpowiedział w temacie: #5321 2017/08/27 21:21
Dodałbym zdanie, że w tym konkretnym wypadku należy uaktualnić bazę EGiB o nowy użytek Bp - zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie budowy oraz należałoby utworzyć obiekt powierzchniowy EGBB03 - budynek w budowie ( rozporządzenie BDOT500 - załącznik nr 5). Odnosząc się do wypowiedzi kamil.oblo to budynek objęty pozwoleniem na budowę zaliczyłbym do EGBB02 jako budynek projektowany i faktycznie organ administracji arch-bud będący w tym samym budynku co organ prowadzący EGiB mógłby wprowadzać taki obiekt chociażby punktem EGBB01_02 - budynek projektowany, obiekt punktowy.
MarJan Avatar
MarJan odpowiedział w temacie: #5335 2017/08/31 20:51
Moim zdaniem wypowiedz zmooda w tym temacie jest tutaj najbardziej trafna, a pomyślcie z drugiej strony jak wydzielacie Bp ,na etapie tyczenia budynku to jakie to niesie za sobą konsekwencje, myśle tutaj o tym że zagospodarowanie już na tym etapie projektant będzie musiał doprowadzic do zgodności z wydzielonym Bp, a czy podczas budowy swojego domu juz wszystko wiemy jak będziemy użytkowac naszą działke---nie sadzę -- jest to chore i ciesze sie że u nas PODGiK nawet o tym nie myślą
Patryk2403 Avatar
Patryk2403 odpowiedział w temacie: #6147 2018/01/27 10:45
Wyjaśniam jak to powinno obecnie wyglądać bo się tym zajmowałem kawałek czasu. Przy tyczeniu robimy wykaz zmian danych ewidencyjnych dotyczący budynku bo jak ktos wczesniej napisał to starosta jest zobowiązany na etapie pozwolenia na budowę utworzyc arkusz danych ewidencyjnych dotyczący budynku. A co do zmiany uzytku na Bp to owszem wykonujemy wykaz zmian gruntowych ale nie zawsze. Czesto na terenach wiejskich jezeli tyczymy budynek w zabudowie zagrodowej albo w niedalekiej odleglosci od tej zabudowy nie powinno zmieniac się uzytku ze wzgledu na fakt iz po inwentaryzacji grunt ten bedzie spelnial warunki gruntow rolnych zabudowanych. Zresztą na Br nie ma wyłączenia z produkcji. No i teraz o tym wyłączeniu a konkretnie o zmianie użytku Bp. Otóż jak wiadomo zgodnie z ustawa o ochronie gruntow rolnych i leśnych ochronie podlegają grunty mineralne klasy I, II, IIIa, IIIb oraz organiczne wszystkich klas. Mowię tu o użytku R. Dlatego też mamy doczynienia w takim przypadku z decyzją zezwalająca na wyłączenie gruntów z produkcji. Jednak w przpadku klasy IV, V itp. nie potrzeba takowej decyzji, jednak wniosek idzie do starosty, a on z kolei wydaje decyzję odmowną i umarza postępowanie. I teraz do sedna sprawy: w definicji Bp w rozp. EGiB jest jasno napisane ze przy ustalaniu konturu użytku należy odnosić się do decyzji o wyłączeniu z produkcji- czyli zarówno zezwalającej jak i odmownej. Odmowna decyzja to też decyzja. Dlatego w przypadku zezwalającej na etapie tyczenia należy użytek Bp wprowadzić na działce zgodnie z planem zagospodarowania i powierzchnią w decyzji, a w przypadku umorzenia kontur będą stanowiły wszelkie utwardzenia i elementy zagospodarowania terenu z planu zagospodarowania działki. Tyle. Takie podobno stanowisko przestawiają na szkoleniach.
Gulek6 Avatar
Gulek6 odpowiedział w temacie: #7373 2018/05/10 19:47
Wydaje mi się, że trzeba tu jeszcze dodać Art. 17,20,21 z rozporządzenia MGPiB w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie.
marekszczepan Avatar
marekszczepan odpowiedział w temacie: #10529 2019/07/29 16:22
to skoro zmieniamy status budynku oraz użytek to Rozp EGiB
§ 46. 1. 3. Zmiany opisowych danych ewidencyjnych, dotyczące działek ewidencyjnych lub budynków, ustalone w trakcie wykonywania prac geodezyjnych utrwala się w wykazie zmian danych ewidencyjnych, który powinien zawierać:...