Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Czy pomiar GNSS RTK nadaje się określania rzędnych wysokościowych na przewodach uzbrojenia podziemnego jak np.gaz, wodociąg czy kanalizacja?

Czy pomiar GNSS RTK nadaje się określania rzędnych wysokościowych na przewodach uzbrojenia podziemnego jak np.gaz, wodociąg czy kanalizacja? 2017/09/12 20:25 #5483

  • Patryk2403
  • Patryk2403 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Początkujący
  • Posty: 12
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam, jak w temacie zagwostka, która pewnie gdzieś już była poruszna. W pierwszej kolejności należy odrożnić precyzję zapisu rzędnych wysokościowych, a dokładność pomiaru.Jak wiemy mamy 3 grupy 0.02 m, 0.05 i 0.10. Teraz pytanie czy pomiar GNSS spełnia wymagania pierwszej z nich? Czy podając rzędną na gazociągu z precyzją zapisu do 1 cm pomierzonego w odkrytym wykopie przy użyciu technologi GNSS RTK wykonujemy to prawiłowo? To samo tyczy się wodociągu, armatury wodociągowej w postaci zasów, czy gazowej również w postaci zasów czy sączków. W wyjaśnieniach GUGiK do Rozporządzenia 2011 teoretycznie na to zezwolono podając np. że zawór wodociągowy nie należy do grupy dokładnosciowej 0.02m. Może to ktoś sensownie wyjaśnić itp?
Chodzi o to że wykonując codzienna prace armaturę naziemną oraz cieki kanalizacyjne niwelujemy za pomocą niwelacji. Natomiast rzędne na wodociągu, gazociągu, kablu En, kablu telekomunikacyjnym podajemy bezpośrednio z pomiaru GNSS z różną precyzją zapisu(kabel En, tel - 0.1m). Czy jest to prawidłowe podejście? Naprowadzćie mnie

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy pomiar GNSS RTK nadaje się określania rzędnych wysokościowych na przewodach uzbrojenia podziemnego jak np.gaz, wodociąg czy kanalizacja? 2017/09/12 21:02 #5487

  • mateo-17
  • mateo-17 Avatar
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Posty: 77
  • Otrzymane podziękowania: 5
wymóg 2 cm tyczy się kanalizacji ze względu na spadki, w pozostałych sieciach nie ma to takiego znaczenia.
wg mnie zastosowanie odpowiedniej technologii pomiaru GNSS/RTN pozwala na uzyskanie 1 cm dokładności pomiaru wysokościowego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy pomiar GNSS RTK nadaje się określania rzędnych wysokościowych na przewodach uzbrojenia podziemnego jak np.gaz, wodociąg czy kanalizacja? 2017/09/12 21:28 #5491

  • daro1984
  • daro1984 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Początkujący
  • Posty: 22
  • Otrzymane podziękowania: 1
W rozporządzeniu GESUT jest napisane § 19.5.( Punkt o określonej wysokości ) Atrybuty: rzędna góry, rzędna dołu przyjmują wartości w metrach z precyzją zapisu
do 0,1 m dla elastycznych i mierzonych elektromagnetycznie obiektów sieci uzbrojenia
terenu, natomiast w rozporządzeniu w sprawie STANDARDÓW w którym jest mowa o dokładności § 36. - 0,10 m — dla budowli ziemnych, elastycznych lub mierzonych elektromagnetycznie podziemnych, obiektów sieci uzbrojenia terenu. Czyli wszystkie elastyczne przewody mierzone bezpośrednio mierzy się z precyzją 0,01 m. z dokładnością 0,10 m

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.197 s.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się