Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Proszę opisać czynność wyznaczenia punktów granicznych uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków. Kto może wykonać te czynności? Proszę w punktach wymienić chronologicznie czynności...

Proszę opisać czynność wyznaczenia punktów granicznych uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków. Kto może wykonać te czynności? Proszę w punktach wymienić chronologicznie czynności... 2017/02/21 09:39 #6907

  • *geometra*
  • *geometra* Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 219
  • Otrzymane podziękowania: 22
...

Proszę opisać czynność wyznaczenia punktów granicznych uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków. Kto może wykonać te czynności? Proszę w punktach wymienić chronologicznie czynności formalne i techniczne. Szczegółowo proszę opisać kwestię skuteczności zawiadomienia o tych czynnościach. Jaki przepis reguluje kwestię doręczeń w postępowaniu administracyjnym?

 

  • Prace wykonują wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych (przedsiębiorcy, jednostki organizacyjne...) na zlecenie osób zainteresowanych.
  • Czynności wyznaczenia punktów granicznych mogą wykonywać osoby posiadające uprawnienia zawodowe w zakresie 2.
  • Z ewidencji gruntów i budynków należy pobrać dane określające położenie punktów granicznych.
  • Zainteresowane strony należy powiadomić o czynnościach wyznaczenia punktów granicznych za zwrotnym poświadczeniem odbioru w terminie nie dłuższym niż 7 dni. W zawiadomieniu należy poinformować o skutkach niestawiennictwa.
  • Z czynności wyznaczenia punktów granicznych należy sporządzić protokół.
  • W przypadku sporu granicznego strona może złożyć wniosek o rozgraniczenie nieruchomości (Art. 39 ust. 1 ustawu pgik).

Geodezyjne pomiary sytuacyjne, mające na celu wznowienie znaków granicznych lub wyznaczenie punktów granicznych, wykonuje się przy wykorzystaniu danych obserwacyjnych określających położenie tych znaków lub punktów granicznych w oparciu o osnowę pomiarową, jaka była wykorzystana do pozyskania tych danych.

W przypadku niezachowania się osnowy pomiarowej, o której mowa powyżej, na skutek zniszczenia lub przemieszczenia jej punktów albo braku możliwości jej odtworzenia, geodezyjne pomiary sytuacyjne, mające na celu wznowienie znaków granicznych lub wyznaczenie punktów granicznych, wykonuje się w oparciu o:

  1. opisy topograficzne tych punktów granicznych lub
  2. współrzędne tych punktów granicznych po ich uprzednim zharmonizowaniu w drodze matematycznejtransformacji z układem odniesienia określonym przez punkty poziomej osnowy geodezyjnej oraz pomiarowej osnowy sytuacyjnej.
 
Wznowione znaki graniczne lub wyznaczone punkty graniczne, po ich stabilizacji lub zamarkowaniu, podlegają ponownemu pomiarowi w oparciu o poziomą osnowę geodezyjną lub pomiarową osnowę sytuacyjną.
 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Art. 11, 39)
  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (§ 30, 67)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Proszę opisać czynność wyznaczenia punktów granicznych uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków. Kto może wykonać te czynności? Proszę w punktach wymienić chronologicznie czynności... 2018/04/07 21:00 #6908

  • Twist
  • Twist Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Początkujący
  • Posty: 13
  • Otrzymane podziękowania: 6
Odnośnie skutecznego zawiadomienia stron dodałbym KPA Art. 42- 45. Ewentualnie że geodeta uprawniony z zakresem 2. Te czynności wchodzą do zakresu 2 na podstawie rozp. w spr. uprawnień.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Proszę opisać czynność wyznaczenia punktów granicznych uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków. Kto może wykonać te czynności? Proszę w punktach wymienić chronologicznie czynności... 2018/04/09 20:45 #6918

  • seebbeek
  • seebbeek Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
  • Nowicjusz
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Tak tylko w myśl interpretacji GUGiK-u odnośnie standardów czynności związane z wznowieniem/wyznaczeniem lub ustaleniem mogą wykonywać osoby z zakresu 1

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Proszę opisać czynność wyznaczenia punktów granicznych uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków. Kto może wykonać te czynności? Proszę w punktach wymienić chronologicznie czynności... 2018/11/11 07:59 #8447

  • dancom
  • dancom Avatar
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Posty: 44
  • Otrzymane podziękowania: 2
Interpretacje można wsadzić w śmietnik orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/E258FB26ED
The following user(s) said Thank You: geogis

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Proszę opisać czynność wyznaczenia punktów granicznych uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków. Kto może wykonać te czynności? Proszę w punktach wymienić chronologicznie czynności... 2018/12/03 22:38 #8543

  • geokamil
  • geokamil Avatar
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Posty: 63
  • Otrzymane podziękowania: 9
Dancom plus za konkretną odpowiedź:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Proszę opisać czynność wyznaczenia punktów granicznych uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków. Kto może wykonać te czynności? Proszę w punktach wymienić chronologicznie czynności... 2019/01/06 15:13 #8680

  • majka_b1
  • majka_b1 Avatar
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Posty: 57
  • Otrzymane podziękowania: 5
tylko że takie pytania mieli też zdający na 1. B)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez majka_b1.

Proszę opisać czynność wyznaczenia punktów granicznych uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków. Kto może wykonać te czynności? Proszę w punktach wymienić chronologicznie czynności... 2019/01/07 07:50 #8694

  • dancom
  • dancom Avatar
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Posty: 44
  • Otrzymane podziękowania: 2
Nurtuje mnie pytanie Czy można wyznaczyć i zastabilizować punkty uprzednio ustalone nie o zgodne oświadczenie stron(z egib)?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Proszę opisać czynność wyznaczenia punktów granicznych uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków. Kto może wykonać te czynności? Proszę w punktach wymienić chronologicznie czynności... 2019/04/01 20:10 #9813

  • radzieji
  • radzieji Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Początkujący
  • Posty: 15
  • Otrzymane podziękowania: 2
No tak. Wznawiasz(gdy była stabilizacja) / lub wyznaczasz( gdy stabilizacji nie wykazywano w dokumentacji archiwalnej itp.) gdy masz dane do jednoznacznego wznowienia punktów przyjętych na podstawie dokumentów z $36- EGib stosując przepisy $ 30 - standardy, a jak sie nie podoba ludziom to w myśl $ 39 - PGiK do sądu.

No chyba że nie masz danych to wtedy $ 37 EGiB - Ustalenie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Proszę opisać czynność wyznaczenia punktów granicznych uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków. Kto może wykonać te czynności? Proszę w punktach wymienić chronologicznie czynności... 2019/04/01 22:00 #9814

  • nalion
  • nalion Avatar
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Posty: 36
  • Otrzymane podziękowania: 8
Dobra, a czy ten przypadek ze wznowieniem dotyczy również mapy do celów projektowych? Wyobraźmy sobie sytuację, że robię 5 km mapy pod liniówkę. Pani inspektor w jednym miejscu wyczaiła granice 1.50-3.00m i każe w tym przypadku wykonać wznowienie (albo nawet i rozgraniczenie). Załóżmy że mam uprawnienia zakres 1 i 4 jak Pan w wyroku sądu. Czy w tym momencie okazuje się, że moje uprawnienia przestają wystarczać do wykonania roboty i jestem w kropce? Celem pracy nie są roboty prawne, wynikają one pośrednio z wykonania mapy do celów projektowych. Mam szukać teraz uprawnionego, który łaskawie podbije mi tą robotę (i weźmie za to kawał kasy)? Czy ma mi przepaść 15 000 zł (załóżmy ~300 zł/ha)?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Proszę opisać czynność wyznaczenia punktów granicznych uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków. Kto może wykonać te czynności? Proszę w punktach wymienić chronologicznie czynności... 2019/04/03 07:49 #9830

  • radzieji
  • radzieji Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Początkujący
  • Posty: 15
  • Otrzymane podziękowania: 2
Jeżeli znajdziesz w operatach archiwalnych dane, najlepiej pomierzone na osnowę z których przeliczysz granicę i poprawisz ją w systemie dołączając obliczenia i kopie tych materiałów do operatu to obędzie się bez terenu. taką praktykę mamy w naszym ośrodku. Jak nie ma danych to wtedy ustalenie granic w terenie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Proszę opisać czynność wyznaczenia punktów granicznych uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków. Kto może wykonać te czynności? Proszę w punktach wymienić chronologicznie czynności... 2019/04/03 13:05 #9833

  • przemek.geodeta
  • przemek.geodeta Avatar
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Posty: 46
  • Otrzymane podziękowania: 6
a na jakiej podstawie każe robić wznowienie ? wystarczy informacja, że granice nie spełniają wymaganych dokładności i stąd nie można projektować budynków w odległości 4 metrów i bliżej. Skoro to inwestycja liniowa to nie dotyczy. Bezsensowny wymysł inspektor. Zleceniodawca chce mdcp, o ustaleniu granic pewnie nie było mowy. Gdyby się okazało, że trzeba wszystkie granice ustalić to też za taka cenę zrobiłbyś mapę ?
Wiadomo, jesteś w kropce bo termin goni i nie będziesz się odwoływał od ewentualnej decyzji... Jaką podstawę prawną podaje inspektor ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.159 s.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się