admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

zawiadomienia do podziałów oraz wznowień oraz ich skuteczność 2017/04/20 00:37 #4600

  • AK
  • AK Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 26
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam forumowiczów! Od długiego czasu nurtuje mnie sprawa zawiadomień przy podziałach oraz wznowieniach. Jak wiadomo stosujemy art. 32 ust 1-4 ustawy PGiK, czyli:
- zawiadomienie doręczone w terminie nie później niż 7 dni przed rozprawą
- informacja o skutkach niestawiennictwa
- nieusprawiedliwione niestawiennictwo nie wstrzymuje czynności a usprawiedliwione wstrzymuje na czas nie dłuższy niż 1 miesiąc

Do tej pory wszystko jest jasne. Ale co w przypadku, jeżeli dokonujemy przyjęcia w oparciu o dane egib (czyli musimy poinformować właścicieli) oraz mamy następujące sytuacje:
- wysyłamy zawiadomienie i wraca ono z adnotacją np. "adresat nieznany", albo "adresat nieżyje"
- brak adresu w ewidencji i nie mamy do kogo wysłać zawiadomienia
- nieuregulowane stany prawne nieruchomości sąsiednich (w ewidencji kto inny, a w KW kto inny).

Gdy nieruchomość podziałowa ma nieuregulowany stan prawny to wiadomo, że jej nie podzielimy. Ale co w przypadku zawiadomień, gdy sąsiedni nieruchomości nie mają uregulowanych stanów prawnych? Przecież nie naszym obowiązkiem jest dociekanie ich właścicieli a tym bardziej adresów, jeżeli są błędne. Na dodatek nie ma żadnych wytycznych skąd mamy brać adresy- przyjęło się, że z ewidencji, ale co np. w przypadku gdy znamy adres właściwy, a w ewidencji jest błędny? Teoretycznie właściciel powinien w terminie 30 dni zgłosić zmiany w ewidencji (ustawa PGiK). Ale może być też taka sytuacja, że zmieni adres, ale po tym jak my wyślemy zawiadomienie (np. w poniedziałek wysyłamy a w czwartek właściciel zgłosił zmiany).

Generalnie kłania się pytanie co w takich przypadkach? Czy traktujemy to jako wadliwe zawiadomienia i wstrzymujemy czynności? Jeżeli tak byłoby to wg mnie narusza to prawa własności strony dokonującej podział i wydaje mi się, że całe te zawiadomienia nie są nic warte.

Przy wyznaczeniu kłania się to samo pytanie- czy wstrzymujemy wtedy czynności, czy możemy wtedy stabilizować?

Pewnie ile Ośrodków, ilu geodetów- tyle opinii.... Może wspólnymi siłami coś ustalimy- zachęcam do wypowiedzi w tym temacie!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zawiadomienia do podziałów oraz wznowień oraz ich skuteczność 2017/04/20 14:53 #4601

  • Naataalijaa
  • Naataalijaa Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 73
  • Otrzymane podziękowania: 23
W końcu ktoś podjął ten temat, mnie też to nurtuje :/ wiem, że w przyp. Gdy adresat nieznany, to adres z katastru uważa się za skuteczny, nawet jak nie odbierze, bo faktycznie tam nie mieszka. Najłatwiej jest przy rozgraniczeniu, bo to nie nasza rola dociekać adresów stron.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zawiadomienia do podziałów oraz wznowień oraz ich skuteczność 2017/04/20 16:00 #4602

  • Karolima
  • Karolima Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 19
  • Otrzymane podziękowania: 0
Jeżeli jest zwrot z adnotacją adresat nie żyje to w myśl Uogn art. 113 ust. 7 jest to nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym
Brak adresu w ewidencji - wg rozp EGiB par. 38 ust. 4 W przypadku gdy właściciele nie są znani lub nie jest znane ich miejsce zamieszkania, na wniosek wykonawcy starosta zamieszcza na stronach internetowych BIP oraz na tablicy ogłoszeń starostwa powiatowego przez okres co najmniej 14 dni informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, z tym że ostatni dzień tego okresu powinien nastąpić nie później niż 8 dni przed wyznaczonym terminem rozpoczęcia czynności podjętych w celu ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych
Jednak ten paragraf tyczy się ustalaniu przebiegu granicy ewidencyjnej...
lub wg rozp w spr podziałów
par. 6 ust. 4 W przypadku, o którym mowa w ust.3 (granice wg katastru), o czynnościach przyjęcia granic zawiadamia się właściciela bądź użytkownika wieczystego nieruchomości podlegającej podziałowi oraz właścicieli bądź użytkowników wieczystych nieruchomości sąsiadujących z nieruchomością podlegającą podziałowi, a w przypadku braku danych o tych osobach - osoby władające tymi nieruchomościami
W kpa jest jeszcze regulacja dot. sytuacji gdy strona nie ma miejsca zamieszkania w PL - art.40 par4, gdy adresat odmawia przyjęcia pisma - art. 47 oraz gdy pismo skierowane jest do osoby nieznanej z miejsca pobytu art. 48
Pozostaje pytanie co w przypadku nieruchomości sąsiednich przy podziale jeżeli np. adresat nie żyje?
Może takiego pytania na egzaminie nie będzie...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zawiadomienia do podziałów oraz wznowień oraz ich skuteczność 2017/04/20 20:27 #4603

  • AK
  • AK Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 26
  • Otrzymane podziękowania: 0
Może nie doprecyzowałem, ale wszystkie przypadki, które wymieniłem to miałem na myśli nieruchomości sąsiednie. W takim wypadku nie możemy podpierać się doręczeniami zawartymi w KPA, ani wytycznymi przy ustaleniu EGiB. Więc na dzień dzisiejszy rozp. w sprawie podziałów każe zawiadamiać osoby, ale nie ma podstawy żeby stwierdzić poprawność zawiadomień. Więc równie dobrze można by ich nie wysyłać, bo skoro nie można stwierdzić ich poprawności to po co zawiadamiać?

Naataalijaa, piszesz że "Gdy adresat nieznany, to adres z katastru uważa się za skuteczny, nawet jak nie odbierze, bo faktycznie tam nie mieszka"
Z jakiej podstawy prawnej to wynika?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zawiadomienia do podziałów oraz wznowień oraz ich skuteczność 2017/04/20 23:10 #4607

  • Naataalijaa
  • Naataalijaa Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 73
  • Otrzymane podziękowania: 23
Teraz to już w ogóle nie wiem... Gdzieś to czytałam i na szkoleniu też mówili, ale nie mogę znaleźć...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zawiadomienia do podziałów oraz wznowień oraz ich skuteczność 2017/04/21 08:36 #4608

  • lukas1234
  • lukas1234 Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 5
  • Otrzymane podziękowania: 0
Po otrzymaniu wypisów z rejestru gruntów Wykonawca prac nie jest w stanie stwierdzić czy są poprawne adresy...Obowiązek aktualizacji danych wynika z PGiK Art. 22 ust.2. Z doświadczenia wiem ze pod zapis "adresat nieznany" podchodzi w/w przepis prawny. To na właścicielu między innymi ciąży obowiązek zgłaszania zmian do ewidencji gruntów i budynków w terminie 30 dni od zaistniałych zmian a w przypadku kiedy tego nie uczynił "ma problem" a
Wykonawca dopełnił obowiązków i poprawnie zawiadomił.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez lukas1234.

zawiadomienia do podziałów oraz wznowień oraz ich skuteczność 2017/04/21 10:22 #4609

  • AK
  • AK Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 26
  • Otrzymane podziękowania: 0
Tylko zauważmy, że może być jeszcze skrajna sytuacja, gdy właściciel ma na to 30 dni i zrobi to po wysłaniu naszego zawiadomienia.
Prosty przykład. Ustalamy podział na 28.04., zawiadomienia wysyłamy 03.04 na adres w ewidencji. Osoba do której wysyłamy zawiadomienie zmieniła adres dnia np. 01.04, a w ewidencji zmieniła go 27.04
Czyli osoba, która zmieniła adres dopełniła obowiązków, a nam wróci zwrotka "adresat nieznany".
Pozatym lukas1234 powołujesz się na art. 22.2 PGiK o obowiązku zgłaszania zmian. Ale gdzie jest napisane z jakich rejestrów przy zawiadomieniach mamy korzystać? Nie ma podstawy prawnej, żeby uznać adresy w egib za obowiązujące i nakazujące z nich zawiadamiać osoby.
Może być taki paradoks, że znam adres osoby pod którym mieszka, ale w ewidencji go nie zmieniła- i jeżeli go zawiadomię na faktyczny adres to co wtedy? Popełniłem błąd bo nie powiadomiłem go na adres z egib? Można też przecież kogoś nawet zawiadomić telefonicznie,albo mailowo.
Nie trzymałbym się tu kurczowo egib (chociaż to dla geodety często jedyne źródło danych) odnośnie przepisów o zawiadomieniach

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zawiadomienia do podziałów oraz wznowień oraz ich skuteczność 2017/04/21 10:45 #4610

  • lukas1234
  • lukas1234 Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 5
  • Otrzymane podziękowania: 0
Owszem zgadzam się z Twoją interpretacją i taka sytuacja też może wyniknąć. Jest to pytanie problematyczne ale miałem kilka takich sytuacji, gdzie "adres nieznany" i w PODGIK żaden z inspektorów nie cofał dokumentacji z formy tego zapisu. Na dzień pobrania wypisów z rejestrów gruntów był taki adres. Jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie napisanie do GUGiK w celu wyjaśnienia i uzyskania ich interpretacji w tym temacie. Tylko do egzaminu już blisko :):):)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez lukas1234.

zawiadomienia do podziałów oraz wznowień oraz ich skuteczność 2017/04/21 11:16 #4611

  • AK
  • AK Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 26
  • Otrzymane podziękowania: 0
Chyba będzie trzeba zrobić tak jak mówisz- pytam, bo w związku z brakiem uregulowań w tej sprawie- praktycznie każdy Ośrodek ma swoje interpretacje. Koleżanka miała kiedyś taką sytuację, że odrzucili jej operat, bo nie zawiadomiła poprawnie osoby (miała zwrotkę z aktualnego adresu zamieszkania, który był inny z ewidencją). Wydaje mi się, że takie działania kontrolera są bezpodstawne. W dodatku u nas w Ośrodku nagminnie wypisują usterki, bez podania podstawy prawnej- po prostu od takie "widzi mi się" kontrolującego operat. Trzeba będzie się chyba za to wziąć i żądać od starosty decyzji i odwoływać się do wingik`u

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zawiadomienia do podziałów oraz wznowień oraz ich skuteczność 2017/04/21 19:55 #4614

  • rulo
  • rulo Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 64
  • Otrzymane podziękowania: 8
Pgik art. 22 ust. 2 obowiązek (30 dni) nie dotyczy zmian wynikających z wpisów w innych rejestrach publicznych.
Art. 23 ust.3 pkt 3 organy administracji publicznej przekazują właściwemu staroście zawiadomienia o zmianach w zbiorze PESEL.
Właściciel nie musi zgłaszać zmiany adresu zameldowania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

zawiadomienia do podziałów oraz wznowień oraz ich skuteczność 2017/04/22 10:19 #4617

  • AK
  • AK Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 26
  • Otrzymane podziękowania: 0

rulo napisał: Pgik art. 22 ust. 2 obowiązek (30 dni) nie dotyczy zmian wynikających z wpisów w innych rejestrach publicznych.
Art. 23 ust.3 pkt 3 organy administracji publicznej przekazują właściwemu staroście zawiadomienia o zmianach w zbiorze PESEL.
Właściciel nie musi zgłaszać zmiany adresu zameldowania.


I to jest kolejny argument, że dane ewidencji niejednokrotnie nie nadają się do wykorzystania. Przyjęcie granic jeszcze jakoś można poukładać. Ja mam takie wnioski:
1. Jeżeli jest KW to nikogo nie zawiadamiamy
2. Jeżeli brak jest KW lub innych dok. okr. stan prawny to zawiadamiamy- ale to jest przypadek nieuregulowanego stanu prawnego i takie podziały możliwe są jedynie z urzędu i na cel publiczny (wtedy starosta wywiesza ogłoszenie na 2 miesiące, więc też nie ma się co przejmować)
3. Przy podziale musimy przyjąć granice- więc jeśli nie są ustalone to uprzednio trzeba to zrobić- a jeżeli jest nieuregulowany stan prawny to przy ustaleniu w trybie rozp. egib mamy BIP i w dodatku nawet w braku zgodny stron jest możliwość ustalenia granicy (w oparciu o spokojny stan posiadania lub dokumenty)

Więc sprawę podziałów mamy w zasadzie zamkniętą. Nurtuje mnie jeszcze wznowienie i stabilizacja po ostatecznej decyzji. Tutaj też należy zawiadomić osoby. I wracamy do pkt wyjścia, bo znowu jest problem dotyczący nieodebranych zawiadomień. Ponadto któraś ze stron może się nie zgodzić i nie podpisać protokołu. Pytanie czy możemy stabilizować w przypadku gdy nie zostało odebrane pismo lub strona nie podpisuje protokołu ? Wydaje mi się, że tak, bo dlaczego nie? Przepisów z rozgraniczenia o sporach nie stosujemy do nowopowstałych działek (art.34.4 pgik). Ponadto stabilizacja jest jasną konsekwencją wcześniej sporządzonego podziału. Jakie macie zdanie na temat stabilizacji przy podziale?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.154 s.