admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

W jaki sposób na terenie nie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z nieruchomości rolnej można wydzielić działkę o powierzchni 900m2 przeznaczoną pod budowę domu? Czy jest to możliwe? Proszę uzasadnić odpowiedź. Co w 2017/01/15 14:13 #3606

  • t_tekien
  • t_tekien Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 22
  • Otrzymane podziękowania: 13
19. W jaki sposób na terenie nie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z nieruchomości rolnej można wydzielić działkę o powierzchni 900m2 przeznaczoną pod budowę domu? Czy jest to możliwe? Proszę uzasadnić odpowiedź. Co w takim przypadku powinien zawierać wstępny projekt podziału?

(Art. 92 ugn) Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do nieruchomości przeznaczonych w mpzp na cele rolne i leśne (w przypadku braku planu za nieruchomości rolne i leśne uznaje się wykazane w katastrze nieruchomości jaki użytki rolne albo grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione), chyba że dokonanie podziału spowodowałoby konieczność wydzielenia nowych dróg niebędących niezbędnymi drogami dojazdowymi do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych albo spowodowałoby wydzielenie działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha.

(Art. 94 ugn) W przypadku braku planu miejscowego - jeśli nieruchomość nie jest położona na obszarze nieobjętym obowiązkiem sporządzenia tego planu - podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli:
1) nie jest sprzeczny z przepisami odrębnymi, albo
2) jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

(Art. 93 ust. 4 i 5 ugn) Zgodność proponowanego podziału nieruchomości z warunkami określonymi w art. 94 ust. 1 opiniuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Opinię wyraża się w formie postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

(Art. 96 ugn) Podziału nieruchomości dokonuje się na podstawie decyzji wójta, burmistrza albo prezydenta miasta zatwierdzającej podział.

(Art. 97 ugn) Podziału nieruchomości dokonuje się na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
1) stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości
2) wypis z katastru nieruchomości i kopię mapy katastralnej obejmującą nieruchomość podlegającą podziałowi
3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
4) wstępny projekt podziału nieruchomości
5) protokół z przyjęcia granic nieruchomości
6) wykaz zmian gruntowych
7) wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej
8.) mapę z projektem podziału

(§3 rozp. podziały) Wstępny projekt podziału nieruchomości, opracowuje się na kopii mapy zasadniczej, a w przypadku jej braku - na kopii mapy katastralnej, uzupełnionej o niezbędne dla projektu podziału elementy zagospodarowania terenu. Wstępny projekt podziału nieruchomości powinien zawierać w szczególności:
1) granice nieruchomości podlegającej podziałowi
2) oznaczenie nieruchomości podlegającej podziałowi według danych z katastru nieruchomości oraz z księgi wieczystej, a w razie jej braku - według innych dokumentów określających stan prawny nieruchomości
3) powierzchnię nieruchomości podlegającej podziałowi
4) naniesione w kolorze czerwonym granice projektowanych do wydzielenia działek gruntu
5) przedstawioną w kolorze czerwonym powierzchnie projektowanych do wydzielenia działek gruntu
6) przedstawioną w formie graficznej w kolorze czerwonym lub w formie opisowej propozycję sposobu zapewnienia dostępu projektowanych do wydzielenia działek gruntu do drogi publicznej

Podstawa prawna:
1. Ustawa o gospodarce nieruchomościami
2. Rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez t_tekien.

W jaki sposób na terenie nie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z nieruchomości rolnej można wydzielić działkę o powierzchni 900m2 przeznaczoną pod budowę domu? Czy jest to możliwe? Proszę uzasadnić odpowiedź. Co w 2017/01/16 12:53 #3609

  • zmooda
  • zmooda Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Posty: 1014
  • Otrzymane podziękowania: 201
W skrócie można napisać, że tak można wydzielić taką działkę. Pozwala na to Art. 92. 2 uogn

1. Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego do nieruchomości wykorzystywanych na cele rolne i leśne, chyba że dokonanie podziału spowodowałoby konieczność wydzielenia nowych dróg niebędących
niezbędnymi drogami dojazdowymi do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych albo spowodowałoby wydzielenie działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha.
2. Za nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne uznaje się nieruchomości wykazane w katastrze nieruchomości jako użytki rolne albo grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione, a także wchodzące w skład nieruchomości rolnych użytki kopalne, nieużytki i drogi, jeżeli nie ustalono dla nich warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.


Jeżeli działka ma ustalone warunki zabudowy i zagospodarowania terenu to podział wykonujemy w oparciu o zapisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.045 s.