Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Pytanie o KW (25.09.2019r.)

Pytanie o KW (25.09.2019r.) 2019/09/26 18:00 #10790

  • PiotrS
  • PiotrS Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Posty: 45
  • Otrzymane podziękowania: 14
Księga wieczysta składa się z czterech działów. Proszę podać jakie informacje obejmuje każdy z tych działów? Jakie dane dotyczące lokalu umieszcza się w księdze wieczystej? Na jakiej podstawie można zamknąć księgę wieczystą?

pytanie z forum:
1. Kto prowadzi KW, w jakim celu, co zawierają działy, co jest podstawą wpisu dot. lokali. Przesłanki zamknięcia KW?

Odpowiedź:
Art.1.1. Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
2.Księgi wieczyste zakłada i prowadzi się dla nieruchomości.
3.Księgi wieczyste mogą być także prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Art.23. Prowadzenie ksiąg wieczystych należy do właściwości sądów rejonowych. Czynności sądu w zakresie prowadzenia ksiąg wieczystych mogą wykonywać referendarze sądowi.

Art.25.1. Księga wieczysta zawiera cztery działy, z których:
1) pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością;
2) drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego;
3) trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek;
4) czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.

2. Księga wieczysta dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zawiera cztery działy, z których:
1) pierwszy obejmuje oznaczenie lokalu lub domu jednorodzinnego oraz oznaczenie nieruchomości, z którą jest związany;
2) drugi obejmuje wpisy dotyczące osoby, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
3)trzeci jest przeznaczony na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu prawem oraz wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek;
4)czwarty jest przeznaczony na wpisy dotyczące hipotek.

Art.26.2.Podstawą oznaczenia lokalu w księdze wieczystej jest zaświadczenie o położeniu i powierzchni lokalu, wydane przez spółdzielnię mieszkaniową.

Jeśli chodzi o przesłanki do zamknięcia KW to chodzi tu o rozp. w sprawie prowadzenia KW w systemie teleinformatycznym? - par. 129?

§129. 1. Zamknięcia księgi wieczystej dokonuje się w przypadku:
1) całkowitego przeniesienia nieruchomości do innej księgi wieczystej;
2) gdy jej prowadzenie stało się bezprzedmiotowe;
3)gdy wynika to z orzeczenia sądu;
4)gdy przepisy odrębne tak stanowią.

Z tego co widzę to ten paragraf nie obowiązuje na zakres drugi.
Macie jakieś pomysły na odpowiedź na tą część pytania?
The following user(s) said Thank You: United38

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez PiotrS.

Pytanie o KW (25.09.2019r.) 2019/11/07 18:55 #11078

  • gallanonim
  • gallanonim Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Początkujący
  • Posty: 12
  • Otrzymane podziękowania: 4
rozp. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów.
§ 17. 1. Księgę wieczysta zamyka się w razie całkowitego
przeniesienia nieruchomości do innej księgi
wieczystej oraz gdy przepisy odrębne tak stanowi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pytanie o KW (25.09.2019r.) 2019/11/17 16:46 #11095

  • hakuna
  • hakuna Avatar
  • Wylogowany
  • Nowicjusz
  • Nowicjusz
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 4
Jeżeli chodzi o zamknięcie to wykracza poza zakres z wykazu aktów prawnych. ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez hakuna.

Pytanie o KW (25.09.2019r.) 2019/11/17 21:35 #11098

  • PiotrS
  • PiotrS Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Bywalec
  • Bywalec
  • Posty: 45
  • Otrzymane podziękowania: 14
Należy tu odnieść się do rozporządzenia MS z dnia 26 września 2003r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia KW i zbiorów dokumentów - paragraf 17.

W tym przypadku nie wykracza po za zakres aktów prawnych;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez PiotrS.
  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.186 s.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się