admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Osnowa do pomiarów przemieszczeń na mostach 2019/02/14 00:40 #9561

  • lokkk
  • lokkk Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 33
  • Otrzymane podziękowania: 16
Cześć.
Przeglądając forum zauważyłem, że dosyć często pytają o osnowę do pomiarów przemieszczeń na mostach.
Czytam rozporządzenie " w sprawie warunków techn. jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie..." i coś mi tu nie gra.
W §298 ust.3 i ust.5 jest napisane, że znaki wysokościowe powinny być powiązane ze stałym znakiem wysokościowym... usytuowanym poza korpusem drogi, a gdy obiekt jest dłuższy nić 100m powinny być wykonane 2 znaki w pobliżu końców obiektu.

Wg mnie to co jest tu napisane to jakieś głupoty bo jak można robić przemieszczenia w odniesieniu do 1 czy 2 punktów stałych? Za mało do określenia stabilności bazy. Chyba, że czegoś tu nie rozumiem?

Jeżeli pytanie będzie na opisówce to wiadomo że piszę to co jest w paragrafie i powinno być ok. Ale co robić na ustnym? Trzymać się rozporządzenia czy mówić swoje?
Może ktoś z Was miał doświadczenia z podobna sytuacją?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Osnowa do pomiarów przemieszczeń na mostach 2019/02/18 19:34 #9603

  • iceman150
  • iceman150 Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 128
  • Otrzymane podziękowania: 22
Nie miałem, ale ja bym powiedział tak: " że w przepisach jest minum 1-2 punkty, natomiast dobrą praktyką jest lokalizowanie przynajmniej po 3 punkty z każdej strony mostu co umożliwi kontrolę stabilności układu."
Generalnie musisz sprawiać wrażenie, że wiesz co mówisz to robi dobre wrażenie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Osnowa do pomiarów przemieszczeń na mostach 2019/02/19 07:39 #9605

  • lprzybek
  • lprzybek Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 30
  • Otrzymane podziękowania: 6
W normach tez jest mowa o bazie odniesienia. Nie jest dokladnie napisane z ilu punktow ma sie skladac tylko ze ma zachowywac kryterium wzajemnej stalosci. Dlatego wydaje mi sie ze im wiecej tym lepiej bo mamy kontrole. Ja np milem na egzaminie podobne pytanie to pytajacemu chodzilo ze zakladamy gniazda grodezyjne ktore skladaja sie z kilku punktow.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Osnowa do pomiarów przemieszczeń na mostach 2019/02/19 15:22 #9608

  • Geometra
  • Geometra Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0

lprzybek napisał: Ja np milem na egzaminie podobne pytanie to pytajacemu chodzilo ze zakladamy gniazda grodezyjne ktore skladaja sie z kilku punktow.

Możesz rozwinąć o jakie gniazda chodzi? To jakiś typ sieci do nawiązania?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Osnowa do pomiarów przemieszczeń na mostach 2019/02/19 16:48 #9609

  • lokkk
  • lokkk Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 33
  • Otrzymane podziękowania: 16
Też szukałem jakiejś definicji gniazd reperów bo kilka razy ten temat się na forum przewijał. Nic nie znalazłem ale wydaje mi się że jest to zagęszczenie ilości reperów na niewielkim obszarze. Np. jeżeli zakładasz w pobliżu mostu 3 repery odniesienia z jednej i 3 z drugiej strony to masz dwa gniazda reperów

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Osnowa do pomiarów przemieszczeń na mostach 2019/02/19 17:45 #9610

  • TCH_34
  • TCH_34 Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 4
  • Otrzymane podziękowania: 6
Cześć.
Pisałem o tym w wątku "Egzamin 22 lutego".

"Gniazda reperów" to po prostu zespół punktów w tym przypadku reperów, ale równie dobrze mogą to być punkty osnowy poziomej. Określenie to występuje powszechnie na południu Polski głównie przy robotach "górniczych".
Cytaty z literatury:
"Do stosowanych zwykle osnów obserwacyjnych do pomiaru deformacji pogórniczych należą [4, 12, 20,
21]:
- pojedyncze linie obserwacyjne,
- zespoły linii obserwacyjnych,
- pojedyncze punkty obserwacyjne - rozproszone,
- zespoły takich punktów (gniazda)."

Katarzyna Kryzia
AGH w Krakowie[/i][/i]

"Obiekt ten tworzą 152 punkty oddalone od siebie o 200–250 m. Część tych punktów tworzy osnowę podstawową składającą się z „gniazd”, w których znajdują się dwa lub trzy punkty."
PRACE INSTYTUTU GEODEZJI I KARTOGRAFII
2001, tom XLVIII, zeszyt 102
JAN GOCAŁ
Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków
Za tę wiadomość podziękował(a): lokkk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Osnowa do pomiarów przemieszczeń na mostach 2019/02/19 20:19 #9611

  • lprzybek
  • lprzybek Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 30
  • Otrzymane podziękowania: 6
Tak jak pisał lokkk chodziło o zagęszczenie reperów na niewielkim obszarze które są ze sobą powiązane. Określenie gniazda geodezyjnego można znaleźć w książce Pana Gocała w czesci II str 247 gdzie słowo "gniazdo" jest użyte do obsługi drogi i że są zakładane na większym obszarze.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Osnowa do pomiarów przemieszczeń na mostach 2019/02/19 20:56 #9612

  • nalion
  • nalion Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 45
  • Otrzymane podziękowania: 17
Może i macie rację, że mało te 2 punkty, ale praktyka wygląda inaczej. Jak robiłem obsługę inwestycji w postaci wiaduktu nad koleją o długości przęseł 220 m, to miałem z dwóch stron założone po 2, żebym mógł się na obydwa nawiązać i potem z drugiej strony po przejściu ciągu również nawiązać. W środku budowy zostały założone 2 repery repery docelowe (zgodnie z ustawą) i ani jednego więcej. Miały one potem służyć do badania przemieszczeń w trakcie użytkowania wiaduktu (co kilka lat). Kierownik budowy stwierdził, że 2 repery są wystarczające, bo tyle wymaga od nich ustawa i nie zrobią ani jednego więcej.
Więc jak zakładasz repery, żeby mieć kontrolę pewności co do nawiązania to okej, ale potem budżet budowy weryfikuje wszystkie wzniosłe ideały i na koniec buduje się po najmniejszej linii oporu, jakiej wymaga prawo i projekt budowlany.
A wiadukt to nie był byle jaki, bo był budowany metodą nasuwania podłużnego, więc kontrolę przemieszczeń wykonywałem przed nasuwaniem, przy nasuwaniu i po nasuwaniu (3 sesje pomiarowe w tygodniu, razy 10 segmentów), dodatkowo pomiary przed sprężeniem, po sprężeniu, kontrola osiadania podpór i przyczółków (3 sesje w tygodniu), kontrola po zalaniu asfaltu, po zalaniu chodników i ścieżek, po montażu desek gzymsowych, montażu barierek, kontrola pod obciążeniem statycznym.
Dla mnie więc odpowiedzią jest więc: 2 repery dla obiektu powyżej 100m, jeden dla obiektu poniżej 100m, lecz dobrą praktyką geodezyjną jest założenie większej ilości reperów, celem posiadania wielopunktowego nawiązania, czyli też obserwacji nadliczbowych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez nalion.

Osnowa do pomiarów przemieszczeń na mostach 2019/02/20 18:09 #9619

  • lokkk
  • lokkk Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 33
  • Otrzymane podziękowania: 16
Kierownik nie pozwoli wbić ani jednego gwoździa nieprzewidzianego w kosztorysie, a co dopiero reper założyć ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Osnowa do pomiarów przemieszczeń na mostach 2019/02/22 14:58 #9639

  • Geometra
  • Geometra Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0

nalion napisał: Może i macie rację, że mało te 2 punkty, ale praktyka wygląda inaczej. Jak robiłem obsługę inwestycji w postaci wiaduktu nad koleją o długości przęseł 220 m, to miałem z dwóch stron założone po 2, żebym mógł się na obydwa nawiązać i potem z drugiej strony po przejściu ciągu również nawiązać. W środku budowy zostały założone 2 repery repery docelowe (zgodnie z ustawą) i ani jednego więcej. Miały one potem służyć do badania przemieszczeń w trakcie użytkowania wiaduktu (co kilka lat). Kierownik budowy stwierdził, że 2 repery są wystarczające, bo tyle wymaga od nich ustawa i nie zrobią ani jednego więcej.
Więc jak zakładasz repery, żeby mieć kontrolę pewności co do nawiązania to okej, ale potem budżet budowy weryfikuje wszystkie wzniosłe ideały i na koniec buduje się po najmniejszej linii oporu, jakiej wymaga prawo i projekt budowlany.
A wiadukt to nie był byle jaki, bo był budowany metodą nasuwania podłużnego, więc kontrolę przemieszczeń wykonywałem przed nasuwaniem, przy nasuwaniu i po nasuwaniu (3 sesje pomiarowe w tygodniu, razy 10 segmentów), dodatkowo pomiary przed sprężeniem, po sprężeniu, kontrola osiadania podpór i przyczółków (3 sesje w tygodniu), kontrola po zalaniu asfaltu, po zalaniu chodników i ścieżek, po montażu desek gzymsowych, montażu barierek, kontrola pod obciążeniem statycznym.
Dla mnie więc odpowiedzią jest więc: 2 repery dla obiektu powyżej 100m, jeden dla obiektu poniżej 100m, lecz dobrą praktyką geodezyjną jest założenie większej ilości reperów, celem posiadania wielopunktowego nawiązania, czyli też obserwacji nadliczbowych.


Jest to jakieś spojrzenie na praktyczną stronę ale nie jest regułą takie podejście.
W swojej praktyce nie spotkałem się aby było stosowane te przepisy prawa.
Obsługiwałem długi most i do osiadań zostało zastabilizowana baza odniesienia składająca się z 4 reperów (po 2 na każdej stronie rzeki).
Z kolei na drodze ekspresowej przy relatywnie małych wiaduktach były zakładane po 2 repery dla każdego (wiaduktu).
Minimum 3 repery zapewniają bazę na której można sprawdzić jednoznacznie kryterium wzajemnej stałości i utrzymać bazę w przypadku zniszczenia jednego repera.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.049 s.