admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Procedura podziałowa przy specustawie i art 73 Ustawy reformującej administrację publiczną 2017/09/03 12:18 #5357

  • Zachlodek
  • Zachlodek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 21
  • Otrzymane podziękowania: 1
Przeglądnęłam już chyba całe forum i pół Internetu i wszędzie znajduje sprzeczne informacje na temat procedury podziałowej przy przejmowaniu nieruchomości pod drogi. Generalnie w różnych publikacjach doczytałam się, że panuje przekonanie iż:
Decyzja ZRID zawiera m.in. rozstrzygnięcia dotyczące zatwierdzenia projektu podziału nieruchomości. Podział następuje według linii rozgraniczających
teren projektowanej drogi publicznej. Nie mają tu żadnego znaczenia ustalenia planu miejscowego, co wynika z treści art. 11 ust. 2 specustawy oraz
art. 95 pkt 6 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami [6]. Projekty podziału nieruchomości nie wymagają, co prawda, uzyskania opinii o ich zgodności z ustaleniami planu miejscowego, należy je jednak sporządzić zgodnie z przepisami odrębnymi tj. ustawą o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzeniem w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości
Z forum jednak wynika, że komisja twierdzi, iż mapy z projektami podziałów dla zrid robimy wg Standardów. Co wówczas z protokołem, zawiadomieniem stron, operatem?
Jeśli chodzi o art 73. to skłaniałabym się również ku UoGN, gdyż sytuacja rzeczywiście zgodna z UoGN- wniosek strony albo JST z urzędu uruchamia procedurę podziałową w trybie UoGN. Nie ma wstępnego projektu - art. 95.3 wydzielenia części nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa; przyjęcie granic, protokół i mapa zgodnie z UoGN i rozporządzeniem podziałowym, przyjęcie operatu. Różnica taka, że nie wydaje się decyzji zatwierdzającej podział tylko decyzja wojewody zatwierdza podział.
Jaka jest Wasza opinia? Macie jakieś doświadczenie ze ZRiDami?
Pozdrawiam i liczę na wsparcie, bo trochę mi już mózg paruje ;)
P.S. Przez przypadek nadałam złą kategorią, teraz nie wiem jak to zmienić, sorry

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Zachlodek.

Procedura podziałowa przy specustawie i art 73 Ustawy reformującej administrację publiczną 2017/09/03 21:35 #5367

  • kowalzenek
  • kowalzenek Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 1
  • Otrzymane podziękowania: 1
Przede wszystkim nie należy mylić postepowania z art 73 ze zridami.. To są zupełnie inne sprawy. Mapa z projektem podziału wykorzystywana do postępowania z art 73 jest opisana jako mapa do celów prawnych do regulacji stanu prawnego w trybie art 73 ustawy przepisy wprowadzające ustawy reformujące administracje publiczną. Wykazuje się tu podział z wydzieleniem gruntu zajętego pod drogę publiczna w dn 31.12.1998 roku. Działki zajęte pod drogi lub ich części ( o nieuregulowanym stanie prawnym lub od osób fizycznych) z dniem 1.01.1999 roku stały się z mocy prawa właściwych jedn sam teryt lub Skarbu Państwa. W zależności od kategorii drogi publicznej. Gminne publiczne gminom, powiatowe powiatom wojewódzkie marszałkom województw a krajowe Skarbowi Państwa. Mapę z projektem podziału wykonuje się w oparciu o standardy techniczne i dane wyk w egib. Wojewoda nie analizuje tez protokołów wykonanych przy tej pracy bo nie interesuje go protokół graniczny, przyjęcia granic czy inny. Wojewodę interesuje czy wydzielony grunt stał się z mocy prawa jst cz SP. Udowadnia się to poprzez przedstawienie wojewodzie dokumentów władztwa nad nieruchomością tzn. wykaz robót drogowych, zestawienia wykonywanych czynności tj. sprzatanie odśnieżanie i i takie tam. Te dokumenty ma zarządca drogi. Nie ma tu zastosowania ustawa o gosp nieruchomościami ani ustawy zridowe. W tym przypadku wojewoda zatwierdza podział nieruchomości bo potwierdza stan zajęcia pod drogę gruntu na dzień 1stycznua1999 roku. Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): adzik7

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Procedura podziałowa przy specustawie i art 73 Ustawy reformującej administrację publiczną 2017/09/04 10:21 #5370

  • Zachlodek
  • Zachlodek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 21
  • Otrzymane podziękowania: 1
Dziękuje bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Nigdy nie miałam do czynienia w swojej praktyce z wydzielaniem gruntu zajętego pod drogi publiczne zgodnie z art 73, dlatego ciężko mi było z samych przepisów wywnioskować odpowiednią procedurę. Co w takim razie ze zridami? Czy w tym wypadku uruchamia się podział zgodnie z UoGN (bez wstępnego)? Czy w tym wypadku również tylko Standardy i mapa do celów prawnych? Pozdrawiam serdecznie

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.043 s.