admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Uzupełnienie dziennika 2019/02/07 21:12 #9484

  • wild2nite
  • wild2nite Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 17
  • Otrzymane podziękowania: 4
Witam.
Jeśli takie pytania przewinęły się przez forum to z góry przepraszam za spam ale nie mogę się na nie natknąć.
Czy ktoś z Was wpisywał w dzienniku tyczenie i inwentaryzacja budynku (np mieszkalnego) w jednym operacie, z tym że tyczenie odbywało się załóżmy 1,5 roku temu a inwentaryzacja teraz? Nie jestem pewien czy osoba sprawdzająca dziennik nie zarzuci mi tego że dokumentacja z tyczenia nie została złożona od razu, tylko po upływie tak długiego czasu.
Kolejna kwestia to wypełnienie potwierdzenia wykonania robót od dnia... do dnia...
W firmie w której pracuję wiele robót wykonywanych jest na jednym zgłoszeniu (przy zgłaszaniu jako pracę wpisujemy wszystkie możliwe), np. w lipcu 2017 roku na dany obszar wykonywane było wyznaczenie punktów granicznych, po roku od tego momentu klient który zamawiał ww robotę zażyczył sobie mdcp. W związku z powyższym jako rozpoczęcie prac muszę wpisać 07.2017 a zakończenie 07.2018. Myślicie że takie coś przejdzie?
Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Uzupełnienie dziennika 2019/02/07 21:53 #9485

  • majamek
  • majamek Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 13
  • Otrzymane podziękowania: 9
Cześć,
Wydaje mi się, że nie ma żadnego problemu w żadnym z ww. tematów. Żaden przepis prawa nie stoi temu na przeszkodzie :)
Dodatkowo z rozmowy telefonicznej z pracownikiem GUGiK dowiedziałem się, że GUGiK nie żąda numeru zaewidencjonowania materiału zasobu w przypadku tyczeń. Mało kto składa takie operaty, ewentualnie dołącza szkic tyczenia do operatu z inwentaryzacji jeśli jedno i drugie zgłosił w jednej pracy.

I zrobiliście mu tą mdcp na tamto stare zgłoszenie, które dawno powinno być przyjęte do zasobu i zamknięte, otwierając je ponownie? Dość dziwne ale chyba legalne, w dzienniku również.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Uzupełnienie dziennika 2019/02/07 22:08 #9486

  • wild2nite
  • wild2nite Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 17
  • Otrzymane podziękowania: 4
My od jakiegoś czasu składamy tyczenia ale tylko i wyłącznie z inwentaryzacjami razem.

Zrobiliśmy mapę na stare zgłoszenie gdyż przy składaniu operatu z wyznaczenia nie zamykaliśmy zgłoszenia, tylko wykonaliśmy je w części która dotyczy właśnie wyznaczenia. Mapa to odrębny operat pod tym samym zgłoszeniem. :)
Dzięki za odpowiedź :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Uzupełnienie dziennika 2019/02/07 22:38 #9488

  • nalion
  • nalion Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 45
  • Otrzymane podziękowania: 17
W ustawie PGiK, art 12c jest tylko napisane, że jeśli wystąpi taka sytuacja, że cała robota (tyczenie+inwentaryzacja) zmieści się w terminie 30 dni, to nie ma obowiązku przekazywania dokumentacji z tej roboty (w sensie, że z tyczenia). Nie jest nic napisane, co się stanie jeśli złożysz tyczenie dużo później :). Np w Pruszkowie jest tylko jedna zasada: nie puścić operatu z tyczenia po operacie z inwentaryzacji, bo wtedy narobisz bałaganu w kartotece (ta... u nas do projektowanego budynku zakładamy kartoteki). Myślę, że śmiało można łączyć tematy w jeden. U mnie w firmie jest normalką robienie zgłoszenia na asortyment "mdcp+tyczenie+inwent" gdzie po mapie dajemy zawiadomienie o zakończeniu robót w zakresie mapy, po inw. zawiadomienie o zakończeniu wszystkich robót. A tyczenia oczywiście nie robimy :)
Za tę wiadomość podziękował(a): wild2nite

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez nalion.

Uzupełnienie dziennika 2019/02/08 09:50 #9491

  • wild2nite
  • wild2nite Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 17
  • Otrzymane podziękowania: 4
Dokładnie tak jest napisane jak mówisz, chociaż spotkałem się z różnymi opiniami na ten temat. Byłem jakiś czas temu na szkoleniu, gdzie Pani szkoląca (celowo pominę nazwisko) uparcie twierdziła że ustawodawca nie miał na myśli tego że jeśli w ciągu 30 dni od tyczenia wykonasz inw. wówczas nie masz obowiązku wykonania operatu z tyczenia, tylko że geodeta ma 30 dni na złożenie operatu od momentu wytyczenia w terenie :D
Moim zdaniem podejście urzędników w Pruszkowie jest bezzasadne i niezgodne z prawem, choć na pewno nie wprowadza tu u nich zamieszania co do prowadzenia i ewidencjonowania operatów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Uzupełnienie dziennika 2019/02/08 09:52 #9492

  • ela123
  • ela123 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 10
A czy ktoś z Was robił inwentaryzacje budynku odbiornikiem GPS i opisywał to w dzienniku?
U nas w firmie prawie wszystkie budynki mierzymy GPSem i PODGiK normalnie przyjmuje takie roboty, ale wiem, że są ośrodki gdzie nie przyjmują takich pomiarów i trzeba tachimetrem.
Nie wiem jak komisja może podejść do takich robót.
Z góry dzięki za odp. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Uzupełnienie dziennika 2019/02/08 09:54 #9493

  • wild2nite
  • wild2nite Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 17
  • Otrzymane podziękowania: 4
Zależy jak mierzycie :D Jeśli metodą wcięć jest ok, natomiast jeśli przykładacie odbiornik bezpośrednio do rogu może być problem. :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Uzupełnienie dziennika 2019/02/08 09:56 #9494

  • wild2nite
  • wild2nite Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 17
  • Otrzymane podziękowania: 4
Jeśli są ośrodki które nie przyjmują takich operatów to na 99% żaden z inspektorów tam pracujących nigdy w życiu nie był w terenie :)
A co jeśli nie mam tachimetru? Pani weryfikator mi kupi? :P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez wild2nite.

Uzupełnienie dziennika 2019/02/08 10:27 #9495

  • ela123
  • ela123 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 10
głównie metoda przedłużeń- przecięcie prostych :)
wiele jest ośrodków, które nie przyjmują operatów z takim pomiarem ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Uzupełnienie dziennika 2019/02/08 10:39 #9498

  • wild2nite
  • wild2nite Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 17
  • Otrzymane podziękowania: 4
Sprawdzałaś jak wyniki takiego pomiaru mają się do pomiarów z wcięć czy pomiaru tachimetrycznego? Przyznam że nigdy nie stosowałem takiej metody więc pytam z ciekawości.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Uzupełnienie dziennika 2019/02/09 22:30 #9506

  • nalion
  • nalion Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 45
  • Otrzymane podziękowania: 17
Wg mnie jeśli wykonałeś pomiar odbiornikiem GPS naroży budynków jakąś sensowną metodą to jest możliwość, żeby operat przeszedł. To nie do Pani inspektor należy ocena czy GPS jest dobry do takich pomiarów czy nie. Można by to pomierzyć na przykład na przedłużeniach ścian w dwóch punktach i na szkicu polowym to zaznaczyć. Na tej podstawie można policzyć naroże budynku i dać do wykazu współrzędnych. Do tego jeszcze robisz przecież pomiar kontrolny taśmą stalową. Jeśli odległości ze współrzędnych i z pomiaru nie przekraczają dopuszczalnych odchyłek, to uważam że pomiar przejdzie.
Są też odbiorniki, które dają ciekawe metody pomiarowe. Mój na przykłąd pozwala na pomierzenie naroża z dwóch punktów (takie niby wcięcie kątowo-liniowe), podajesz tylko długość z miarki lewego i prawego ramienia. W raporcie jest tylko jeden obliczony punkt, ma on jedynie co zauważyłem większe błędy poziome i tyle.
W skrócie: każda metoda pomiarowa, która pozwala osiągnąć zakładaną dokładność jest dozwolona. Twoim zadaniem jest przeprowadzenie obliczenia ewentualnego błędu wyznaczenia taką metodą :)
Po drugie to myślę, że nikt się nie zagłębia aż tak w te dzienniki. Jeśli ktoś zajrzy w twój operat to raczej sprawdzi, czy gdzieś jesteś podpisany i asortyment roboty :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Uzupełnienie dziennika 2019/02/11 09:31 #9517

  • monkazm
  • monkazm Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam serdecznie. Chciałabym się przyłączyć do wątku, również mam problem ze skompletowaniem operatów z tyczeń obiektów budowlanych, zarówno sieci jak i budynków. Czy robotę która była zgłoszona jako wytyczenie i inwentaryzacja, a jest zakończona tylko operatem z inwentaryzacji (nie był załączony szkic z tyczenia) mogę wykorzystać zarówno jako operat z tyczenia jak z inwentaryzacji? Termin 30 dni w przypadku budynków nie jest siłą rzeczy zachowany. Czy komuś z Was przeszedł w ten sposób wypełniony dziennik? Wiem ze na forum był poruszany ten temat, ale nie widziałam konkretnej odpowiedzi czy taki dziennik jest do zaakceptowania. Pozdrawiam serdecznie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Uzupełnienie dziennika 2019/02/11 11:38 #9522

  • Warmik
  • Warmik Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 124
  • Otrzymane podziękowania: 23

głównie metoda przedłużeń- przecięcie prostych :)
wiele jest ośrodków, które nie przyjmują operatów z takim pomiarem ;)


Przedłużasz ściany w taki sposób, żeby powstały linie pomiarowe. Punkty mierzysz jako osnowę pomiarową i wykonujesz pomiar ortogonalny. Żaden inspektor na coś takiego nie ma prawa podnieść ręki (bardziej "umysłowi" mogą się domagać opisów topograficznych). Metoda wcięć liniowych też jest jak najbardziej dozwolona. Na beton w ośrodkach nic nie poradzisz, jedyny sposób to odwoływać się, chociaż wiem, że łatwo się mówi.
Za tę wiadomość podziękował(a): ela123

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Warmik.

Uzupełnienie dziennika 2019/02/11 20:30 #9526

  • nalion
  • nalion Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 45
  • Otrzymane podziękowania: 17
Monkazm, ja nie mam operatów z tyczenia sieci, wszędzie gdzie robiłem inwentaryzację to dopisywałem tyczenie, bo w sumie taka była prawda. Jeszcze nie dostałem info z wynikami weryfikacji, ale jak dostanę, to się podzielę info. A to, że nie dostarczałem do ośrodka szkiców tyczenia, nie oznacza że tego nie robiłem. Jest napisane w rozporządzeniu "Rodzaj i liczba PRAC oraz opracowań geodezyjnych i kartograficznych..." Ja wykonałem pracę, nie wykonałem opracowania geodezyjnego.
Dla mnie pracą było wytyczenie obiektu, a skoro prawnie nie trzeba było z tego sporządzać dokumentacji dodatkowej to jeszcze lepiej (PGiK, art 12c, punkt 2). Szkic tyczenia zawsze był przekazywany firmie, która kopała sieć, a nie do ośrodka.
Po drugie podbił się pod tym geodeta uprawniony, który świadczy że pod jego kierunkiem rzeczywiście robiłaś tyczenia. Więc raczej kitów nie powinien składać.
Za tę wiadomość podziękował(a): monkazm

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez nalion.

Uzupełnienie dziennika 2019/02/13 09:51 #9549

  • monkazm
  • monkazm Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Bardzo dziękuję za odpowiedź. w takim razie również będę próbować w ten sposób. Trzymam kciuki za pozytywną weryfikację dziennika. Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.090 s.