admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

pomiary offset 2019/02/25 14:46 #9650

  • ela123
  • ela123 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 10
Cześć!
A ja mam takie pytanie do Was: czy wykonuje ktoś pomiary offsetowe? Chodzi mi o wcięcia liniowe (pomiar GPS z dalmierzem)?
Miałabym kilka pytań ;)
Z góry dzięki!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

pomiary offset 2019/02/26 18:59 #9653

  • zmooda
  • zmooda Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Posty: 1014
  • Otrzymane podziękowania: 201
Ja wykonuję takie pomiary.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez zmooda.

pomiary offset 2019/02/27 13:46 #9658

  • ela123
  • ela123 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 10
Czy wykonuje Pan pomiary np. narożników budynku za pomocą wcięć liniowych? chodzi mi o takie pomiary, że za pomocą funkcji bluetooth, dalmierz łączy się z kontrolerem-otrzymywanie współrzędnych narożnika od razu w terenie, a nie dopiero w biurze obliczać to w jakimś programie. Chciałabym żeby dalmierz dobrze pracował z kontrolerem (Windows Mobile). Słyszałam że np nowe disto nie wspiera starszej wersji technologii Bluetooth.
I czy do takich pomiarów wg Pana niezbędny jest w dalmierzu pochyłomierz?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

pomiary offset 2019/02/28 21:20 #9666

  • nalion
  • nalion Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 45
  • Otrzymane podziękowania: 17
Są dalmierze z pochyłomierzami, które potrafią obliczać odległość poziomą. Można również kupić dalmierz z zaczepem do odbiornika, który ma ustawioną celową lasera prostopadle do osi tyczki. Ja właśnie coś takiego mam. Jak masz sprzężone disto z kontrolerem GPS, to często dostajesz od razu po pomiarze wynik, wraz z obliczonym błędem wyznaczenia punktu daną metodą. Nie musisz się zagłębiać jak ten błąd został obliczony, tylko masz go od razu w raporcie GPS. Jak nie masz oprogramowania i robisz to ręcznie, to trochę gorzej. Co do metod pomiarów gps (wcięcia, na przedłużeniu prostych), oraz ciekawych urządzeń wspomagających pomiar (np. węgielnice na tyczki, dista) to jest do znalezienia w internecie praca magisterska jakiegoś Pana, który opisuje w niej właśnie różne metody pomiaru odbiornikiem GPS punktów niedostępnych w terenie wraz z teorią błędów i wzorami na obliczenie błędu. Niestety nie mogę tego znaleźć, a jak nie potrzebowałem to natrafiłem na to przypadkiem :(
Za tę wiadomość podziękował(a): ela123

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

pomiary offset 2019/02/28 23:00 #9667

  • patek85
  • patek85 Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 1
  • Otrzymane podziękowania: 1
Witam,
my rownież wykonujemy pomiary elementów terenowych przy pomocy dalmierza i gps'a. Z tego co się orientuje, niektóre modele dalmierzy np. leic'owskie disto czy bosh'e maja funkcje przeliczania odleglosci skosnej na pozioma wewnatrz urzadzenia, wiec od razu dostajesz odleglość przeliczoną. Co do umieszczania tego typu pomiarow w raportach (zaleznie od gps'a i wymagan osrodka), albo dostajemy punkt bezposrednio na przedluzeniu linii (gps trimbla ma taka fajna opcje i od razu wyrzuca to do raportu) albo mierzymy 1 punkt + odleglosc, 2 pkt + odleglosc (pkt, przeciecia w gps'ach leica) i wybieramy sobie punkt (po jednej lub drugiej stronie) linii bazowej, ale w raporcie widnieje to jako zwykly punkt (co czesto jest problematyczne jesli chodzi o tlumaczenia Panią w osrodku, dlaczego tak).
Wydaje mi sie ze w zaleznosci od modelu gps'a zawsze jest opcja pomiaru punktow niedostepnych / pomiarow punktow przecięć / domiarów na linii.
Za tę wiadomość podziękował(a): ela123

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

pomiary offset 2019/03/01 09:48 #9668

  • ela123
  • ela123 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 10
nalion- dziękuję Ci bardzo za wyczerpującą odpowiedź. A mógłbyś zdradzić gdzie kupiłeś taki uchwyt na tyczkę? Albo pokazać zdjęcie jak to wygląda? Niestety nie mogę nigdzie takiego znaleźć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

pomiary offset 2019/03/02 21:21 #9673

  • jordekap
  • jordekap Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 75
  • Otrzymane podziękowania: 34
LINK


U nas się używa takiego.
Za tę wiadomość podziękował(a): ela123

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.151 s.