Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Generalizacja, a reprezentacja obiektu

Generalizacja, a reprezentacja obiektu 2019/02/14 11:37 #9564

  • rysy
  • rysy Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Początkujący
  • Posty: 13
  • Otrzymane podziękowania: 0
Par. 31 ust. 3 mówi że :

"Przy geodezyjnym pomiarze sytuacyjnym dotyczącym elementów naziemnych sieci uzbrojenia terenu , których wymiary podłużne i poprzeczne są mniejsze niż 0,50m, pomiarowi podlega środek ciężkości elementu; "

Par 18 ust 1. Załącznik nr 3 do rozporządzenia w sprawie GESUT mowi:

"Klasę obiektu SUUS reprezentuje urządzenie techniczne związane z siecią uzbrojenia terenu.
1) punkt, jeżeli wymiary podłużne i poprzeczne są nie większe niż 0,75m;
(...)"

Na czym polega różnica? Dobrze rozumiem ze przy pomiarze stosuje przepisy o generalizacji z rozporządzenia, a zasady dotyczące reprezentacji z załącznika GESUT stosuje się przy opracowaniu mapy zasadniczej? (Np przygotowanie roboczej bazy danych .giv? )
Skąd ta rozbieżność w wymiarach?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Generalizacja, a reprezentacja obiektu 2019/02/15 12:49 #9572

  • lokkk
  • lokkk Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Początkujący
  • Posty: 28
  • Otrzymane podziękowania: 15
Jeżeli obiekt jest naziemny np właz i ma średnicę mniejsza niż 0,50 m to reprezentacją jest punkt, jeżeli ma 0,50 m i więcej to powierzchnia. Jeśli natomiast obiekt leży pod ziemią np. studzienka rewizyjna i ma średnicę 0,75 m i mniejszą reprezentacją jest punkt, jeśli wymiar jest większy niż 0,75 to wykazujemy element jako powierzchnię

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Generalizacja, a reprezentacja obiektu 2019/02/15 15:12 #9573

  • Warmik
  • Warmik Avatar
  • Wylogowany
  • Profesjonalista
  • Profesjonalista
  • Posty: 100
  • Otrzymane podziękowania: 20

lokkk napisał: Jeżeli obiekt jest naziemny np właz i ma średnicę mniejsza niż 0,50 m to reprezentacją jest punkt, jeżeli ma 0,50 m i więcej to powierzchnia. Jeśli natomiast obiekt leży pod ziemią np. studzienka rewizyjna i ma średnicę 0,75 m i mniejszą reprezentacją jest punkt, jeśli wymiar jest większy niż 0,75 to wykazujemy element jako powierzchnię

Jest to jakaś interpretacja ale kompletnie bez sensu. Właz również należy do klasy SUUS i również dotyczy go rozporządzenie w sprawie GESUT i jeżeli będę mierzył właz o średnicy 0.65 m (standardowy rozmiar włazu) to na pewno nie pomierzę go jako powierzchnię tworząc 10 niepotrzebnych nikomu punktów.
Moim zdaniem te przepisy to jest przeoczenie ustawodawcy. Oba pochodzą z rozporządzeń więc każdy wybierze sobie co dla niego wygodne. Ja wybieram GESUT.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Last Edit: przez Warmik.

Generalizacja, a reprezentacja obiektu 2019/02/15 17:35 #9574

  • lokkk
  • lokkk Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Początkujący
  • Posty: 28
  • Otrzymane podziękowania: 15
To jest pytanie typu co byś nie powiedział i tak będzie źle.
Tez zawsze mierze środek włazu. Ale jak ktoś Cię zapyta o to na egzaminie i zacznie drążyć temat to coś trzeba odpowiedzieć, a odpowiedź typu przeoczenie ustawodawcy nie wchodzi w grę.
Obiekt SUUS jest urządzeniem technicznie związanym z siecią uzbrojenia terenu, a §31.3.1 standardów odnosi się tylko do niektórych elementów tej klasy więc teoretycznie jest bardziej precyzyjny (coś w stylu wyjątku od reguły). Taka byłaby moja odpowiedź

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.085 s.
Nie masz konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się