admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
Analiza poszczególnych pytań testowych z niejasnymi odpowiedziami.
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Nie podlega/nigdy nie podlega uzgodnieniu na naradzie koordynacyjnej usytuowanie 2017/01/30 11:57 #3804

  • marcinn
  • marcinn Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 159
  • Otrzymane podziękowania: 14

DOMGEO napisał: Akurat to pytanie o uzgodnieniu na naradzie koordynacyjnej przewalało się kilkukrotnie w róznych odsłonach.
jeżeli było by Nigdy na naradzie.... to wtedy byśmy musieli nie zaznaczać tych wyjątków.
W tym przypadku, przy tak sformułowany pytaniu należy je zaznaczyc. Takie jest moje zdanie.


Prześledziłem forum i może ktoś, kto już długo tu siedzi doszedł do pewnych i poprawnych wniosków. Skacząc z tematu na temat tylko mi się mętlik zrobił, bo w każdym z testów są inne i różne tłumaczenia.Może byśmy założyli osobny temat na to pytanie? Bo widzę, że nie jest takie proste jak się wydaje

Poniżej zebrałem oba te pytania

1. Nigdy nie podlega uzgodnieniu na naradzie koordynacyjnej usytuowanie:
a. sieci uzbrojenia terenu o długości przewodu poniżej 25 m,
b. przyłączy,
c. sieci uzbrojenia terenu sytuowanych wyłącznie w granicach działki budowlanej,
d. sieci uzbrojenia terenu na terenach zamkniętych.


2. Nie podlega uzgodnieniu na naradzie koordynacyjnej usytuowanie:
a. sieci uzbrojenia terenu na obszarze luźnej zabudowy wiejskiej,
b. przyłączy,
c. sieci uzbrojenia terenu sytuowanych wyłącznie w granicach działki budowlanej,
d. sieci uzbrojenia terenu na terenach zamkniętych.
e. sieci uzbrojenia terenu o długości przewodu poniżej 25 m, (dodałem tą odp, bo też może wystąpić)

Analizując art. 28b-28d wg mnie wygląda to tak:

Nigdy nie koordynuje się:
- sieci uzbrojenia terenu sytuowanych wyłącznie w granicach działki budowlanej
- oraz sieci sytuowanych w całości lub przeważającej części na terenach zamkniętych

Teraz to co nie podlega uzgodnieniu (czyli nie jest obowiązkowei):
- przyłącza
- sieci uzbrojenia terenu sytuowanych wyłącznie w granicach działki budowlanej
- sut na obszarach innych niż miasto, pasy drogowe oraz projektowana lub istniejąca zwarta zabudowa wiejska

Więc jak dla mnie to odp. na powyższe pytania byłyby odpowiednio
1. CD (tutaj z treści odp. wnioskuję, że w sutowanie jest w całości na terenach zamkniętych)
2. ABCD (odp. E bym nie zaznaczał, bo jest za mało informacji- nie wiemy na jakim obszarze jest położona)
Za tę wiadomość podziękował(a): DOMGEO

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez marcinn.

Nie podlega/nigdy nie podlega uzgodnieniu na naradzie koordynacyjnej usytuowanie 2017/02/04 11:04 #3924

  • marcinn
  • marcinn Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 159
  • Otrzymane podziękowania: 14

Excrucior napisał: 54 - naradom koordynacyjnym podlega usytuowanie sieci nawet w polach jak przechodzi przez parę działek, nikt nie projektuje sieci np średniego napięcia która przechodzi z jednej wiochy do drugiej tak jak sobie to widzi i bez żadnej kontroli, dlatego ja opcji luźnej zabudowy nie kupuje ;)


Myślę, że tu nie jest kwestia rodzaju sieci uzbrojenia, tylko obszaru. W takim wypadku jak Ty piszesz, to logicznym jest uzgodnienie takiej sieci, bo art. 28b.7 PGiK daje taką możliwość. Ale mimo wszystko wydaje mi się, że na obszarach luźnej zabudowy nie ma takiego obowiązku, gdyż prawo PGiK nie nakłada go. Obowiązek ten jest dla obszarów miast, w pasach drogowych i istniejącej lub zwartej zabudowy wiejskiej (bez przyłączy i sut sytuowanych wyłącznie w granicach działki budowlanej)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nie podlega/nigdy nie podlega uzgodnieniu na naradzie koordynacyjnej usytuowanie 2017/02/04 11:40 #3927

  • marcinn
  • marcinn Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 159
  • Otrzymane podziękowania: 14
To pytanie na tyle nie daje mi spokoju, że napisałem do GUGiK o wyrażenie opinii w tym temacie. Jak dostanę odpowiedź to zamieszczę

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nie podlega/nigdy nie podlega uzgodnieniu na naradzie koordynacyjnej usytuowanie 2017/02/04 12:16 #3928

  • JANUSZ S.
  • JANUSZ S. Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 40
  • Otrzymane podziękowania: 9
to są kwestie interpretacji
ja spotkałem się z przyłączem realizowanym w oparciu o Art.29a PB , który był poddany procedurze narady koordynacyjnej mimo ze znajdował się w całości na działce budowlanej ( sieć biegła przez działkę)
co stanowiska GUGiK to przy pytaniach może byc różnie bo np. na kursie i próbnym teście na pytanie - Jaki organ jest organem pierwszej instancji w sprawach określonych w ustawie PGiK:
odpowiedź poprawna to
- wojewoda
-WINGiK
myślę że test to trochę ruletka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez JANUSZ S..

Nie podlega/nigdy nie podlega uzgodnieniu na naradzie koordynacyjnej usytuowanie 2017/02/04 12:27 #3929

  • marcinn
  • marcinn Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 159
  • Otrzymane podziękowania: 14

JANUSZ S. napisał: to są kwestie interpretacji
ja spotkałem się z przyłączem realizowanym w oparciu o Art.29a PB , który był poddany procedurze narady koordynacyjnej mimo ze znajdował się w całości na działce budowlanej ( sieć biegła przez działkę)
co stanowiska GUGiK to przy pytaniach może byc różnie bo np. na kursie i próbnym teście na pytanie - Jaki organ jest organem pierwszej instancji w sprawach określonych w ustawie PGiK:
odpowiedź poprawna to
- wojewoda
-WINGiK
myślę że test to trochę ruletka


Tu jest też tak jak mówisz- kwestia interpretacji. Przejrzałem dużo artykułów i przypadek uzgadniania przyłącza wyłącznie w granicach działki to nie jest pojedynczy przypadek. Mało tego- niektórzy przewodniczący narad zmuszają do takich praktyk i żeby na tym nie skończyć- nie chcą dać adnotacji o uzgodnieniu (co jest ich obowiązkiem pomimo, że np. wynik jest negatywny). W tej kwestii tworzy się swojego rodzaju "państwo w państwie. Starostwa tworzą swoje "wytyczne" co do takich narad, które często nie są zgodne z prawem. Dlatego co Ośrodek to inaczej to wygląda.

A odnośnie organu to myślę, że jednak tylko wingik na podst. art. 7b.2. pkt 1 PGiK. Ale jak mielibyśmy o tym dyskutować to najlepiej założyć nowy temat

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nie podlega/nigdy nie podlega uzgodnieniu na naradzie koordynacyjnej usytuowanie 2017/02/04 14:08 #3933

  • JANUSZ S.
  • JANUSZ S. Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 40
  • Otrzymane podziękowania: 9
chciałem tylko pokazać jak rozumie przepisy autor pytania i co miał na myśli pisząc odpowiedzi - mimo że wszyscy na tym forum będą zgodni .....to prawidłowa odpowiedź może być inna ( dotyczy to niektórych pytań)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nie podlega/nigdy nie podlega uzgodnieniu na naradzie koordynacyjnej usytuowanie 2017/03/19 10:22 #4442

  • marcinn
  • marcinn Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 159
  • Otrzymane podziękowania: 14
Dostałem odp. od GGK w sprawie sytuowania sieci. Treść mojego zapytania (zgodna z treścią pytań testowych):

Czy poniższe przykłady podlegają naradom koordynacyjnym:
- sieci uzbrojenia terenu o określonej długości długości (np. 100,200m),
- sieci uzbrojenia terenu na obszarze luźnej zabudowy wiejskiej ?

ODPOWIEDŹ GGK

Szanowny Panie,
Odpowiadając na e-mail z dnia 4 lutego 2017 r. w sprawie odniesienia się do kwestii,
czy sieci uzbrojenia terenu o określonej długości oraz te, które zaprojektowane zostały
na obszarze luźnej zabudowy wiejskiej podlegają naradom koordynacyjnym, uprzejmie
przedstawiam co następuje.
Zgłoszona sprawa wymaga przywołania art. 28b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo
geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2016 r. poz. 1629, z późn. zm.).
Z przepisu ust. 1 i 2 tego artykułu wynika, że:
1) sytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu na obszarach miast oraz w pasach
drogowych na terenie istniejącej lub projektowanej zwartej zabudowy obszarów wiejskich
koordynuje się na naradach koordynacyjnych organizowanych przez starostę;
2) przepisu ust. 1 nie stosuje się do:
 przyłączy,
 oraz sieci uzbrojenia terenu sytuowanych wyłącznie w granicach działki budowlanej.
Istotny w rozpatrywanej sprawie jest przepis ust. 7 ww. art. 28b, który stanowi, iż na wniosek
inwestora lub projektanta sieci uzbrojenia terenu, podmiotu władającego siecią uzbrojenia
terenu lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta), uzasadniony w szczególności potrzebą
wyeliminowania zagrożeń wynikających z możliwej kolizji między sytuowanymi na tym
samym terenie sieciami uzbrojenia terenu, przedmiotem narady koordynacyjnej może być
sytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu na obszarach innych niż wymienione
w ust. 1 lub sytuowanie przyłączy.
W zakresie wątpliwości „czy sieci uzbrojenia terenu o określonej długości” też podlegają
koordynacji, stwierdzić należy, że ustawodawca nie warunkuje koordynacji od długości sieci podlegających uzgodnieniu. Należy zwrócić uwagę na pkt 6 tabeli nr 16 Załącznika do ustawy
Prawo geodezyjne i kartograficzne, w którym wykazano:
1) czynność dotyczącą uzgodnienia usytuowania projektowanej sieci uzbrojenia terenu
w odniesieniu do jednostki rozliczeniowej, którą określono jako „Projektowana sieć
uzbrojenia terenu jednego rodzaju” oraz stawkę podstawową 150,0 zł;
2) współczynniki korygujące odnoszące się do sytuacji, gdy przedmiotem uzgodnienia jest
jeden rodzaj sieci uzbrojenia terenu lub więcej niż jeden rodzaj oraz, gdy przedmiotem
wniosku o uzgodnienie są sieci niebędące przyłączami lub, gdy są one przyłączami.
W podsumowaniu należy podkreślić, że:
1) koordynacja projektowanej sieci uzbrojenia jest przeprowadzana na naradach
koordynacyjnych na podstawie złożonego wniosku inwestora lub projektanta bez względu
na długość sieci i bez względu na ich rodzaj;
2) na wniosek wymienionych osób w przywołanym wcześniej przepisie art. 28b ust. 7,
uzgodnieniom mogą podlegać również sieci położone „na obszarze luźnej zabudowy
wiejskiej”.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że niniejsze pismo stanowi odpowiedź na kwestie
zgłoszone do rozpatrzenia, lecz nie jest wiążące dla organów administracji rozstrzygających
w sprawach indywidualnych.
Za tę wiadomość podziękował(a): TNgeo

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nie podlega/nigdy nie podlega uzgodnieniu na naradzie koordynacyjnej usytuowanie 2017/09/11 17:50 #5463

  • Kopniakos
  • Kopniakos Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 48
  • Otrzymane podziękowania: 11
Nie podlega na naradzie koordynacyjnej usytuowanie:
a. sieci uzbrojenia terenu na obszarze luźnej zabudowy wiejskiej
b. przyłączy
c. sieci uzbrojenia terenu sytuowanych wyłącznie w granicach działki budowlanej
d. sieci uzbrojenia terenu na terenach zamkniętych

odp według testu to ABCD

BC są jasno podane w pgik art 28b. 2, odpowiedź A i D trzeba sobie wywnioskować ? Już sam nie wiem czy mam ślepo patrzeć w przepisy prawa czy dana odpowiedź zgada się "literka w literkę" z ustawą czy mam też sam się domyślić.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nie podlega/nigdy nie podlega uzgodnieniu na naradzie koordynacyjnej usytuowanie 2017/09/11 17:57 #5466

  • Tusia884
  • Tusia884 Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 114
  • Otrzymane podziękowania: 33
To pytanie wymaga podejścia przekrojowego.
PGIK: "Art. 28b. 1. Sytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu na obszarach miast oraz w pasach drogowych na terenie istniejącej lub projektowanej zwartej zabudowy obszarów wiejskich koordynuje się na...."-podpunkt A
oraz
"Art. 28d. 1. Przepisów art. 28a–28c nie stosuje się do projektowanych sieci uzbrojenia terenu sytuowanych w całości lub w przeważającej części w granicach terenu zamkniętego. O usytuowaniu takich sieci lub ich części położonych w granicach terenu zamkniętego decyduje projektant w uzgodnieniu z podmiotem, który zarządza terenem zamkniętym.
2. Uzgodnienie, o którym mowa w ust. 1, odbywa się na wniosek projektanta lub inwestora, kierowany do podmiotu, który zarządza terenem zamkniętym.-odpowiedz D.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kopniakos

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nie podlega/nigdy nie podlega uzgodnieniu na naradzie koordynacyjnej usytuowanie 2017/09/11 17:58 #5467

  • mateo-17
  • mateo-17 Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 226
  • Otrzymane podziękowania: 87
art. 28d, odnosi się do terenów zamkniętych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.059 s.