admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

[U] Ustawa Prawo budowlane 2015/05/05 21:42 #900

  • demol
  • demol Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 7
Nie wiem czy ktoś już tu umieszczał, pojawiło się ujednolicone nowe prawo budowlane [zmiany wchodzą w życie 28.06.2015]

ISAP Sejm prawo budowlane

upewnijcie się po ściągnięciu czy jest tam uaktualniony artykuł jeden z ważniejszy dla nas:

Art. 57
5) dokumentację geodezyjną, zawierającą wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu, sporządzoną przez osobę wykonującą samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii oraz posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe;
Za tę wiadomość podziękował(a): zmooda, baba_jaga

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez demol.

[U] Ustawa Prawo budowlane 2015/06/12 16:02 #1019

  • baba_jaga
  • baba_jaga Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 3
wiem, że to wysokie czepialstwo, ale dopóki nie uaktualnią tego w wykazie aktów prawnych, które nas obowiązują do egzaminu to wydaje mi się nie musimy tego wiedzieć:)
i mam pytanie: na jakiej podstawie określimy zgodność? chodzi mi o akt prawny, w którym to znajdę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

[U] Ustawa Prawo budowlane 2015/06/12 19:19 #1021

  • demol
  • demol Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 7
zgodność czego?

a akty prawne w sumie "nie wymienione" czy nieaktualne też w sumie nas obowiązują... a prawo budowlane wchodzi koniec czerwca.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

[U] Ustawa Prawo budowlane 2015/06/12 19:24 #1022

  • baba_jaga
  • baba_jaga Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 3
"o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

[U] Ustawa Prawo budowlane 2015/06/12 19:48 #1024

  • demol
  • demol Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 7
o zgodności stwierdzamy my jako geodeci. Na podstawie wymienionego przez Ciebie wyciągu z Prawa Budowlanego.
Szczegół, że nie napisali o jakiej niezgodności, bo jak "rozgrzebywaliśmy" na kursie na uprawnienia to w sumie 1cm odstępstwa to już niezgodność (czy to budynku czy uzbrojenia).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

[U] Ustawa Prawo budowlane 2015/06/12 20:18 #1025

  • baba_jaga
  • baba_jaga Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 3
czytać ze zrozumieniem to ja potrafię. chodzi mi o przepisy, które mówią wprost, że "geodeta stwierdza zgodność usyt. budynku jeśli narożniki istniejącego budynku znajdują się w odległości nie większej niż .... od narożników projektowanego budynku", bo takich nie znalazłam, a być może istnieją.
ps. u nas na kursie mówili, że ten wykaz stanowi podstawę do unieważnienia pytań na egzaminie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

[U] Ustawa Prawo budowlane 2015/06/12 20:30 #1026

  • demol
  • demol Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 7
nie twierdzę, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, bez spięć poproszę:)
to takiego przepisu, o którym mówisz również nie znalazłem. Może się znajdzie coś w nowych standardach, bo to chyba tam miejsce na takie coś

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

[U] Ustawa Prawo budowlane 2015/06/13 11:49 #1028

  • Marek
  • Marek Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 125
  • Otrzymane podziękowania: 32
Rozporządzenie MRRiB w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz zespołów uzgadniania dokumentacji projektowej z dnia 2 kwietnia 2001 r. - obecnie uznane za uchylone przewidywało 0,30m odstępstwa.
My w sumie cały czas przyjmujemy taką wartość wpisując adnotację zgodne/niezgodne z projektem na mapie z inwentaryzacji.
Chyba, że chodzi o budynek blisko granicy - wtedy praktycznie co do centymetra.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

[U] Ustawa Prawo budowlane 2015/06/13 11:56 #1029

  • demol
  • demol Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 7
no tak Marek masz rację wg przytoczonego przez Ciebie rozporządzenia jest 0.30 w mieście i chyba było 0.50 poza [albo 0.60]. Ja go nie przytaczałem bo właśnie już ono jest nieaktualne

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

[U] Ustawa Prawo budowlane 2015/06/13 12:16 #1030

  • baba_jaga
  • baba_jaga Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 3
A u nas od kiedy je jest uchylone przestaliśmy wpisywać zgodność na mapie z inwentaryzacji sieci uzbr. terenu. Zgodność usyt. budynku wpisywaliśmy, ale bez większego rozczulania się tzn. jak był w miarę, to było ok, chyba, że była istotna niewielka odległość od granicy, wtedy analizowaliśmy sytuację. Nie oszukujmy się 1-2cm to mogą wynikać z bardzo wielu rzeczy i pisanie, że coś jest niezgodne jeśli odstaje od projektu 1cm jest dla mnie śmieszne (oczywiście nie mam na myśli skomplikowanych budowli, gdzie liczą się mm, ale to nie jest działka zakresu 1). Oczywiście to jest moje zdanie nikt się nie musi z tym zgadzać:)

ogółem mam prośbę: jeśli się pojawi coś na ten temat to wrzućcie. oczywiście jeśli odkryję to pierwsza, też się pochwalę wiedzą:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez baba_jaga.

[U] Ustawa Prawo budowlane 2015/06/13 14:46 #1031

  • jkbsrwk
  • jkbsrwk Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 314
  • Otrzymane podziękowania: 68
Ale w jaki sposób można stwierdzić niezgodność usytuowania budynku na działce o 1-2 cm? Skoro jedyny punkt zaczepienia to plan zagospodarowania działki, gdzie budynek często jest przez projektanta naniesiony bardzo na oko i jedyne czego można się trzymać to miar od granic? A zakładając, że budynek jest np. 5m od granicy a granica nie byłą ustalana to nie możemy tak naprawdę ocenić tej odległości do 1-2 cm?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

[U] Ustawa Prawo budowlane 2015/06/13 15:27 #1033

  • baba_jaga
  • baba_jaga Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 3
1) czasem projektant udostępnia projekt w postaci elektronicznej
2) jakby się nad tym głębiej zastanowić to jest obowiązek oddania do ośrodka operatu z tyczenia budynku, bo raczej nie zostanie zinwentaryzowany w miesiąc, a tam (przynajmniej 4 ośrodki, do których takowe składałam) życzą sobie współrzędnych obrysu projektowanego budynku

Btw już same błędy wynikające z pomiaru nam nie pozwalają na to, żeby zejść do 1-2cm.

Myślę, że nie ma co się tak rozwodzić, bo od tego są ludzie określający standardy:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

[U] Ustawa Prawo budowlane 2015/06/13 16:31 #1035

  • Marek
  • Marek Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 125
  • Otrzymane podziękowania: 32
:)
Pisząc 'co do centymetra' miałem na myśli raczej wartość ok. 10:) Bo też się zgadzam, że 'zwykły' pomiar jest obarczony tyloma błędami, że 1-2cm są nie do osiągnięcia.
Chodziło mi raczej o sytuację gdzie budynek miał być 4m od granicy a nam wychodzi 3,8... Wtedy to już trochę duże naciąganie do 4m.
Generalnie my przyjmujemy cały czas zasadę, że dla budynku 10cm jest ok (czyli praktycznie dokładność pomiaru), dla sieci 30cm (poza miastem 50cm, jak zauważył demol).

Zapewne nie zdążą żadnego sensownego rozp. w tym temacie wypuścić do wejścia nowego prawa budowlanego i będzie co kraj to obyczaj, czyli każde starostwo własne wytyczne...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Marek.

[U] Ustawa Prawo budowlane 2015/06/13 18:50 #1036

  • jkbsrwk
  • jkbsrwk Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 314
  • Otrzymane podziękowania: 68
Projekt w postaci elektronicznej ułatwia robotę i daje dokładniejsze dane, ale wiążący jest " papier z pieczątkami" :) Ośrodek przyjmie operat bo inwentaryzacja jest wykonana prawidłowo, ale tak jak Marek napisał co powiat to inny nadzór i inne podejście i jeśli chodzi o granice, jeśli się zbliżymy poniżej 4m to wiadomo, że będzie problem, ale jeśli np się oddalimy to już zależy od konkretnego nadzoru budowlanego czy się przyczepi czy nie :P Spotkałem się z przypadkiem, że wyszło 3.8m i trzeba było zamurować okno- na szczęście było tylko jedno na tej ścianie :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez jkbsrwk.

[U] Ustawa Prawo budowlane 2015/06/13 20:25 #1037

  • demol
  • demol Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 7
To co budowlańcy/projektanci wyprawiają i jaką mają"moc przebicia" w układaniu aktów prawnych a jaką mają geodeci na czele z GGK o niebo a ziemia. Geodeta to zło konieczne, margines itp itd. Ceny to sami geodeci sobie nawzajem zaniżają, żeby w ogóle mieć co robić a to nie o to chodzi.

Odpowiedzialność projektantów za projekt to kpina, dają projekty w pdf i układzie w 65 [bo mdcp robił geodeta co ma wtyki w urzędzie i mu wszystko przejdzie], a Ty geodeto się martw i wpasuj projekt zagospodarowania w 2000. Jak projektant da dwg/dwx to się martw bo projekt jest w układzie współrzędnych kosmicznych i przeskalowany. Masz prawo wstrzymać roboty i nie robić tego póki projektant nie poprawi - praktyka? inwestor weźmie innego/tańszego geodetę a Ty jesteś w głębokiej czarnej. A projektant zadowolony bo skasował inwestora i mu to lotto.

Niezgodność z projektem wg. nowego prawa budowlanego - NIGDZIE nie jest napisane, że odchyłka może być np 10cm, więc KAŻDA odchyłka jest odchyłką i jest budowla niezgodna.

Takie moje zdanie, nie będę robił więcej off'u bo nie warto nerwów sobie szarpać :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.085 s.